Hindistan Ay’ın güneyine iniş yapan ilk ülke oldu

Hindistan’ın Chandrayaan-3 uzay aracı, bugün Ay’a sorunsuz bir biçimde indi. Hindistan Ay’ın az keşfedilen güney kutbu yakınına inen ilk ülke oldu.

Hindistan Ay’ın güneyine iniş yapan ilk ülke oldu
Yayınlama: 23.08.2023
A+
A-

Hindistan’ın Chandrayaan-3 uzay aracı bugün Ay’a indi. Chandrayaan-3 isimli misyonun başarılı olmasıyla Hindistan, Ay’ın az keşfedilen güney kutbu yakınına inen ilk ülke oldu. Misyonun ana hedeflerinden biri, bilim insanlarının gelecekte Ay’da insan yerleşimini destekleyebileceğini söylediği su bazlı buzları keşfetmek.

Hindistan’ın girişimi, Rusya’ya ait Luna-25’in aynı bölgeye inmeye çalışırken düşmesinden birkaç gün sonra gerçekleşti. Hindistan, misyonunda başarılı olmasıyla, Ay’a yumuşak iniş yapan dördüncü ülke oldu; daha önce bunu başaran Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği ve Çin’in hepsi ekvator çizgisine yakın bir yere inmişti.

2019 YILINDAKİ GİRİŞİM BAŞARISIZ OLMUŞTU

Hindistan’ın 2019’da Chandrayaan-2 misyonunu güney kutbu yakınına indirme girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştı ve araç Ay’ın yüzeyine düşmüştü. Chandrayaan-3 uzay aracı, 14 Temmuz’da Hindistan’ın güneyindeki Sriharikota Uzay Merkezi’nden kalkış yaptı.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü’nün (ISRO) kurucusu Vikram Sarabhai’nin anısına Vikram adı verilen iniş aracı, orta bölümünde Sanskritçe bilgelik anlamına gelen Pragyaan adlı 26 kg’lık geziciyi taşıyor. Ay’a yolculuk Hindistan’da büyük bir heyecan yarattı ve ülkenin dört bir yanından misyonun başarısı için dua ve dilekler yağdı.

‘SİSTEMLER DÜZENLİ KONTROLLERDEN GEÇİYOR, GİDİŞAT SORUNSUZ’

ISRO, inişin canlı yayınlanacağını duyururken öğrenciler dahil olmak üzere milyonlarca kişi yayını izledi. ISRO Yönetim Kurulu Başkanı Sreedhara Panicker Somanath da konuya ilişkin açıklamasında aracın başarılı bir yumuşak iniş yapacağından emin olduğunu söylemişti. Somanath, Chandrayaan-2 kazasından elde edilen verileri dikkatle incelediklerini ve aksaklıkları gidermek için simülasyon çalışmaları yaptıklarını da belirtmişti.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde Vikram’ın kamerası, güvenli bir iniş noktası bulabilmek için Ay yüzeyinin kapsamlı bir haritasını çıkardı. Salı günü yaptığı güncellemede ISRO, sistemlerin düzenli kontrollerden geçtiğini ve sorunsuz gidişatın devam ettiğini söylemişti.

CHANDRAYAAN-3 AY’DA HANGİ FAALİYETLERDE BULUNACAK?

Ülkenin 2008 yılındaki ilk Ay misyonu olan Chandrayaan-1, çok kuru olan Ay yüzeyinde su moleküllerinin varlığını keşfetmiş ve Ay’ın gündüzleri bir atmosfere sahip olduğunu tespit etmişti. Yumuşak inişte başarısız olmasına rağmen Chandrayaan-2 tamamen faaliyet dışı kalmadı. Araç bugün bile Ay’ın etrafında dönmeye devam ediyor ve Vikram iniş aracının Dünya’ya analiz için görüntü ve veri göndermesine yardımcı olacak. İniş aracı ve keşif aracı, ‘Ay yüzeyinin fiziksel özelliklerini, yüzeye yakın atmosferini ve yüzeyin altında olup bitenleri incelemek için tektonik aktiviteyi’ keşfetmeye yardımcı olacak beş bilimsel araç taşıyor.

Çarşamba günü bilim insanları, iniş aracının hızını yavaş yavaş azaltarak, uzay bilimcilerin ‘düz olmayan, kraterler ve kayalarla dolu’ olarak tanımladığı bir alanda yumuşak iniş yapabilmesi için karmaşık bir dizi manevra kullandı. İndiğinde, altı tekerlekli keşif aracı hareket etmeye başlayacak ve Ay yüzeyindeki kayaların ve kraterlerin etrafında dolaşarak gönderilecek önemli verileri ve görüntüleri toplayacak.

Kaynak: BBC