Hekimler Bursa’dan seslendi: Ekonomik krizin sorumlusu biz değiliz

Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan sağlık çalışanları kamuda verilen seyyanen zammın ASM’lere verilmemesine tepki gösterdi. Sağlık çalışanları ayrıca taleplerinin emekliliğe yansıyan, tek kalem, hesaplanabilir, keyfi şarta bağlanmamış maaş ödemesi olduğunu dile getirdi.

Hekimler Bursa’dan seslendi: Ekonomik krizin sorumlusu biz değiliz
Yayınlama: 19.07.2023
A+
A-

Bursa’da doktorlar Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanlarına yapılan seyyanen zammın verilmesi ve gruplandırma personelinin bakanlık kadrosuna alınması için basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya Bursa Tabip Odası, Bursa Aile Hekimleri Derneği, Bursa Aile Sağlığı Elemanları Derneği, Hekim Birliği Sendikası, SES Bursa Şubesi, Genel Sağlık İş Sendikası, Hekimsen, Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası da destek verdi.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü önünde düzenlenen basın açıklamasında taleplerinin tek kalem ve insanca yaşam sürdürebilecekleri maaş olduğunu söyleyen Bursa Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Karadağ, “Ancak bugün gelinen noktada görüyoruz ki; bırakın tek kalem maaşı, daha hesaplamaların nasıl yapılacağı bile tam belli olmayan bir karmaşa ve düzenleme ile karşı karşıyayız.” dedi.

“CARİDEKİ YETERSİZ ARTIŞ DÜZELTİLMELİ”

Karadağ, temel maaş, nüfus başı ödeme, teşvik, pozitif performans, negatif performans, ceza puanı sonucu yapılan kesintiler nedeniyle hak ediş tutarlarını da net olarak bilemediklerini kaydetti.

ASM’lerin personel ve kira da dahil olmak üzere bütün giderlerinin aile hekimlerine verilen cari gider ödemesi ile karşılandığını hatırlatan Karadağ, son zamanlarda personel, sarf malzeme, elektrik, su, doğalgaz gib birçok ürün ve hizmete gelen zamlara değindi. Kamu tarafından ASM’lere kiralanan binalarda da yüzde 70-80lere varan artışlar yapıldığını aktaran Karadağ, “Bu giderleri karşıladığımız cari ödemelere sadece % 17 zam uygun görülmüştür. Özellikle asgari ücrete yapılan zamların bu cari ödenekler ile karşılanması neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bu nedenle carideki yetersiz artış ivedilikle düzeltilmeli; giderlerimizi karşılayabileceğimiz makul seviyelere getirilmelidir.” şeklinde konuştu.

Karadağ taleplerinin emekliliğe yansıyan, tek kalem, hesaplanabilir, keyfi şarta bağlanmamış maaş ödemesi olduğunu dile getirdi. Birinci basamak sağlık çalışanları ayrıca 657 sayılı memuriyet kanununa göre disiplin cezalarına maruz kaldıklarını söyleyerek, denetim ve cezaların il ve ilçe sağlık müdürlüklerinin performans kriteri olmaması gerektiğinin altını çizdi.

“SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN SAĞLIK SİSTEMİ DEĞİŞMELİ”

Sağlık çalışanlarına destek amacıyla basın açıklamasına katılan CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala, ASM’lerde yaşanan sorunları gerek basın toplantıları gerekse genel kurul konuşmalarıyla dile getirmeye çalıştıklarını ancak iktidar milletvekilinin koşulların düzeltilmesine dair çağrılara olumlu yanıt vermediğini söyledi. Kamu çalışanlarına verilen seyyanen zammın ASM’lere verilmemesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Pala, bu sorunların çözümü için sağlık sisteminin değişmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sağlık çalışanlarının binanın kirası, faturaları, çalışan maaşları gibi konularla uğraşmaması gerektiğini vurgulayan Pala, “Buna kamu hizmeti denmez. O yüzden kamucu, eşit, ücretsiz ve nitelikli bir sağlık sistemi için mücadele bundan sonra Meclis’te de devam edecek.” dedi.

Haber Merkezi