HEDEP’in yeni kısaltma adı ‘DEM Parti’ oldu

Yargıtay’ın Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin kısaltması olan HEDEP’in geçmişte kapatılan HADEP’i çağrıştırması nedeniyle isme itiraz etmesi sonucu, partinin yeni kısaltması DEM Parti oldu.

HEDEP’in yeni kısaltma adı ‘DEM Parti’ oldu
Yayınlama: 11.12.2023
A+
A-

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HEDEP kısaltmasını onaylamaması üzerine, parti adını “DEM Parti” olarak değiştirmeye karar verdi.

Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, HEDEP isminin geçmişte kapatılan HADEP’i çağrıştırdığı gerekçesiyle bu kısaltmayı reddettiğini ve parti tüzüğünde bazı değişiklikler yapılması gerektiği yönünde bir bildirimde bulunduğunu açıkladı.

Doğan, Yargıtay’ın bu kararının ardından gerçekleştirilen toplantıda, partinin uzun adında herhangi bir değişiklik yapılmadığını, sadece yeni bir kısaltmanın belirlendiğini ifade etti. Parti tüzüğünde ise sadece Yargıtay’ın talep ettiği değişikliklerin yapıldığını vurguladı.

SEÇİMLER İÇİN ADAY ADAYLIK BAŞVURU TARİHİ UZATILDI

“DEM Parti” olarak adlandırılan yeni isimlerinin Yargıtay Siyasi Partiler Bürosu’na iletilmiş olduğunu belirten Doğan, yeni bir itiraz beklenmediğini ifade etti.

Aynı zamanda, Doğan, 31 Mart 2024’te düzenlenecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri için parti içinde aday adaylığı başvuru sürecinin 20 Aralık’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Haber Merkezi