Hatice İsmail Hakkı Kayan okulunda deprem korkusu: Öğrenciler okula gitmiyor

Mudanya açıklarındaki depremden sonra Hatice İsmail Hakkı Kayan İlköğretim Okulu’nun kolonlarındaki çatlakları ve bakımsızlığı gören veliler, çocuklarını okula göndermeme kararı aldı. Okul müdürü ise velilere elinden bir şey gelmediğini söyledi.

Hatice İsmail Hakkı Kayan okulunda deprem korkusu: Öğrenciler okula gitmiyor
Yayınlama: 06.12.2023
A+
A-

BursaTanık/Özel

Mudanya açıklarında Gemlik Körfezi merkezli 5.1 ve 4.5 büyüklüğündeki iki depremin ardından devlet okullarında çatlaklar meydana geldi. Bazı binalarda çatlakların oluştuğu Mudanya’da kamu binalarının durumuyla ilgili de sorunlar mevcut. Yüzlerce öğrencinin eğitim gördüğü Mudanya Hatice İsmail Hakkı Kayan İlköğretim Okulu’nun zemin kolonlarında yaşanan çatlaklar, velilerin tepkisine neden oldu. Hatice İsmail Hakkı Kayan İlköğretim Okulu’ndaki veliler BursaTanık’a konuştu.

‘DEVLET BU SORUNU ÇÖZMELİ’

Depremin ardından henüz tespiti yapılmamış pek çok binada çatlaklar meydana geldi. Şubat 2023 depremlerinden sonra depreme hazırlıkla ilgili kentlerde çalışmaların yapılmaması eleştirilerin hükümete yönetilmesine neden olurken, Mudanya’daki depremden sonra devlet okuluna giden öğrencilerin can güvenliği ile ilgili tartışmalar oluştu. Mudanya Hatice İsmail Hakkı Kayan İlköğretim Okulu’nda oluşan çatlaklardan dolayı veliler, okul müdürüyle yaptıkları görüşmede çözüm talebinde bulundu. Ancak müdürün “Benim yapabileceğim bir şey yok” dediği iddia edildi. BursaTanık’a ulaşan veliler, çocuklarının güvenliğinin olmadığı gerekçesiyle okula göndermediklerini söyledi. Okulun zemin katındaki kolonların demirlerinin göründüğünü sözlerine ekleyen ve ismini vermek istemeyen veli, “Devletin acilen bu sorunu çözmesi lazım. Çocuklarımızın güvenliğinden korkuyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

‘ÖĞRENCİLER GÜVENLİ OKULA TAŞINSIN’

BursaTanık’a ulaşan ve Mudanya’da yaşayan bir veli, iki çocuğunun aynı okulda olduğunu ancak depremden sonra çocuklarını okula göndermek istemediğini söyledi. Çocuklarının okula gitmek istemediğini sözlerine ekleyen veli, okulun taşınması gerektiğini ya da yetkililerin öğrencileri güvenli diğer okullara taşıması gerektiğini kaydetti.

Depremin ardından hasar gören okuldaki eğitim ve öğretimin Mudanya’da bulunan Yeni Mahalle’de inşası tamamlanan anaokulu ve ilkokula kaydırılması konuşulanlar arasında. Ancak henüz resmi açıklama bulunmuyor.