Hatay’da tek katlı yapı denetim müdürlüğü yıkıldı: Deliller karartılabilir

Avukat Bedia Büyükgebiz, işyeri ve konutların laboratuvar test sonuç evraklarının bulunduğu tek katlı binanın, uyarıya rağmen yıkıldığını açıkladı. Bu yıkımlar çok önemli delillere ulaşılmasının önünde engel teşkil edebilir.

Hatay’da tek katlı yapı denetim müdürlüğü yıkıldı: Deliller karartılabilir
Yayınlama: 11.02.2023
A+
A-

Avukat Kemal Kumkumoğlu da şu “birçok resmi delil karartılabilir” diyerek şu paylaşımı paylaşımı yapmıştı:

“Bu iddia çok önemli. Eğer meslektaşımızın işaret ettiği gibi o bilgi ve belgeler korunmadan yıkım yapılacaksa birçok resmi delil karartılabilir ve karşılaştırma/inceleme imkanı ortadan kalkabilir.”

Kumkumoğlu ayrıca konuyla ilgili bir de çağrıda bulunarak “savcıların enkaz kaldırılmadan önce, yıkılan her binadan örnek almaları” konusunu tartışmak üzere avukat, mimar ve mühendisleri akşam 22.00’de bir araya gelmeye davet etti:

“Akşam saat 22.00’de avukatları, mimarları, mühendisleri, sivil toplumun ve kamunun diğer paydaşlarını bu konuyu tartışmaya ve çözüm yollarını konuşmaya davet ediyoruz.”

Öte yandan Gezi tutuklusu Mimar Mücella Yapıcı da sabah saatlerinde attığı tweetle “Enkazların arama kurtarma bittikten sonra kaldırılmasından önce her enkaza savcı ve bilirkişi gelmesi, enkazlardan kanıt olarak beton/demir vs örnekleri alınması şart!” demişti.