Harry Potter’ın Dumbledore’u Michael Gambon yaşamını yitirdi

Harry Potter filmlerinde Albus Dumbledore karakterine hayat veren 82 yaşındaki İrlandalı oyuncu Michael Gambon hayatını kaybetti.

Harry Potter’ın Dumbledore’u Michael Gambon yaşamını yitirdi
Yayınlama: 28.09.2023
A+
A-

Dünyanın en sevilen seri filmlerinden olan Harry Potter’da Albus Dumbledore’a hayat veren Michael Gambon hayatını kaybetti.

82 yaşında hayata gözlerini yuman oyuncunun vefat haberini ailesi duyurdu.

MİCHAEL GAMBON KİMDİR?

1940 yılında doğan İrlandalı ünlü oyuncu, ilk önce bir mühendis olarak çalışmaya başladı ancak 21 yaşındayken oyuncu olmaya karar verdi.

Sinemaseverler onu Peter Greenaway’in yönettiği “The Cook, the Thief, His Wife and Her Lover”daki başrolüyle olduğu kadar, daha yakın dönem çalışmalarından Matthew Vaughn’ın yönetimindeki “Layer Cake”, “Being Julia”, Wes Anderson’ın yönettiği “The Life Aquatic”, “The Gambler”, “Dancing at Lughnasa”, “The Last September”, Tim Burton’ın yönettiği “Sleepy Hollow”, “The Insider”, “High Heels and Low Lifes”, “Charlotte Gray”, Robert Altman’ın yönettiği “Gosford Park”, John Frankenheimer’ın yönettiği “Path to War”, Conor McPherson’ın yönettiği “The Actors”, Mike Nichols’ın yönettiği “Angels in America” ve Kevin Costner’ın yönettiği “Open Range”le de tanıyorlar.

Gambon, Hogwarts Okulu’nun bilge ve saygın müdürü Albus Dumbledore rolü Richard Harris’in vefatından sonra kendisine verildi. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004), Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005), Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (2007) ile Harry Potter ve Melez Prens (2009), Harry Potter ve Ölüm Yadigarları (2010-2011) filmlerinde bir kez daha karşımıza çıktı.

Haber Merkezi