Guido Casaretto, Can Küçük ve Cem Örgen’in Sergileri İMALAT-HANE’de İzleyiciyle Buluştu

Guido Casaretto, Can Küçük ve Cem Örgen’in Sergileri İMALAT-HANE’de İzleyiciyle Buluştu
Yayınlama: 04.10.2022
A+
A-

İMALAT-HANE yeni sezona iki yeni sergiyle başladı. Guido Casaretto’nun “Denk olmayan
tabaklarda gravitonu aramak” (Looking for the graviton in uneven plates) adlı sergisi ile
Can Küçük ve Cem Örgen’in “Girilmez” (No Entry) isimli sergisi, 10 Eylül’de sanatseverlerle buluştu. Her iki sergi de 10 Aralık tarihine dek ziyaretçilere açık.

Haber Merkezi

Guido Casaretto’nun “Denk olmayan tabaklarda gravitonu aramak” (Looking for the graviton in uneven plates) adlı sergisi ile Can Küçük ve Cem Örgen’in “Girilmez” (No Entry) isimli sergisi, 10 Eylül’de İMALAT-HANE’de sanatseverlerle buluştu. Sanarseverler her iki sergiyi de 10 Eylül- 10 Aralık tarihleri arasında ziyaret edebilecekler.

“DENK OLMAYAN TABAKLARDA GRAVİTONU ARAMAK”

Guido Casaretto’nun “Denk olmayan tabaklarda gravitonu aramak” (Looking for the graviton in uneven plates) adlı sergisi kapsamında sergilenen çalışmalarının çoğu Türkiye’de ilk defa izleyici karşısına çıkıyor. Çalışmalarında sıklıkla tekrarlama ve kopyalama eylemlerine rastladığımız sanatçının yeni sergisi, yıldızları üreten astronomik dinamikleri, yeryüzü şekillerini doğuran jeodinamik süreçleri, zanaatkârın atölyesi ve sanatçının işliğiyle bir arada düşünmeyi mümkün kılıyor. Coğrafi, kültürel ögelerin nasıl transfer edilebileceği konusunda sistemler üzerine kafa yoran ve çok kültürlü yaşamının izlerine üretimlerinde rastlayabileceğimiz Casaretto’nun eserlerine beton, deri, toprak ve epoksi gibi birçok malzeme araç olabiliyor. Doğayı algılama ve dijital araçlarla yeniden üretme biçimlerini ele alan Casaretto, duyum olgusuna odaklanıyor. Elektronik bilgi, çeşitli malzemeler ve sanat tarihi referanslarıyla meşgul olan eserleri, sanat tarihi kavramı içinde malzemenin fiziksel kalitesi ve algı türleri açısından farklı duyumları örtüştürüyor. Casaretto, doğal maddeyi taklit etmede, doğru malzemeleri bulma ve esrarengiz derecede gerçekçi etkiler elde etme konusunda yeteneğiyle dikkat çekiyor.

“GİRİLMEZ”

Can Küçük ve Cem Örgen’in yeni üretimlerinden oluşan “Girilmez” (No Entry), İMALAT-HANE’nin konumu itibariyle tanıklık ettiği üretim ağında bir eşik oluşturuyor. Sergide, “Girilmez” uyarısının dikkati keskinleştiren, herkesçe okunaklı, kişiler ve mekânlar arası ayrım belirten değerinin mekanik, biyolojik, sosyal ve gündelik karşılıklarına odaklanıyorlar. Küçük ve Örgen, bu uyarının arkasına geçildiğinde görülmesinin uygun olmadığı, iş güvenliği sınırlarının dışında kalan, kritik bilgilerin açığa çıktığı alanların fiziksel, duygusal ve ahlaki katmanlarını inceliyorlar.