Google, arama sonuçlarına ‘hikaye’ geliyor

Google yeni bir özellik için hazırlık aşamasında. Google’ın arama kısmında kullanıcılar artık hikaye görebilecek ya da hikaye yükleyebilecek.

Google, arama sonuçlarına ‘hikaye’ geliyor
Yayınlama: 24.08.2023
A+
A-

Google’ın Arama hizmetine, Instagram Hikâyeler benzeri bir özellik getirmek için harekete geçtiği ortaya çıktı. ‘Notlar’ isimli özellik, kullanıcıların arama terimleriyle ilgili paylaşımlar yapılabilmesini sağlayacak.

Geçmişte sadece Snapchat’te olan, sonraki yıllarda ise kullandığımız tüm sosyal medya platformlarına bir bir eklendiğini gördüğümüz hikâye özelliği, pek çok kullanıcı için vazgeçilmez oldu.

Webtekno’da yer alan habere göre, Google da kendine göre bir hikâye özelliği getirmeye hazırlanıyor.

Google Arama hizmetine entegre edilecek hikâye özelliği, “Notlar” olarak isimlendirilecek. Bir internet sitesinin sahibi veya bireysel kullanıcılar, herhangi bir arama terimi ile ilgili hikâyeler oluşturup, bunları aynı terimle ilgili arama yapan diğer kullanıcılara sunabilecekler.

Hikâyelerin hazırlanması da yine Google Aramalar’a eklenecek bir araç üzerinden gerçekleştirilecek.

Google araması yaparken, “Not Ekle” şeklinde bir seçenek kullanıcıların karşısına çıkacak. Bu seçeneğe dokunan ve Google’ın oluşturduğu aracı kullanarak hikâye oluşturan kullanıcı, işlemleri tamamladıktan sonra hikâye paylaşabilecek.

Google’da oluşturulacak hikâyelere bağlantı da eklenebilecek.

Öte yandan kullanıcılar takip ettiği kişilerin değil, yaptığı aramalarla ilgili hikâyeleri de görecek.

Örneğin Google’da “Fenerbahçe” ya da “Galatasaray” şeklinde bir arama yapan kullanıcı, bu arama için oluşturulan hikâyeleri, arama sonuçlarının hemen üstünde görecek.

Diğer platformlarda bulunan bazı özellikler, Google Arama’nın Notlar özelliğinde de yer alacak.

Örneğin hikâye paylaşan kullanıcının Google’daki adı ve profil fotoğrafı diğer tüm kullanıcılarla paylaşılacak. Kişisel bilgiler ise gizli tutulacak.

Kullanıcılar, başka birisi tarafından paylaşılan hikâyeyi beğenebilecek.

Kullanıcılar, Google Arama’da hikâye paylaşırken “Google Arama Topluluğu”nun bir üyesi olacaklar.

Google Notlar’ın bazı terimler için ise kullanılamayacak. Bu terimler; pornografik içerikler ve tıbbi bilgiler gibi kategorileri kapsayacak.

Haber Merkezi