Gezi tutuklusu Çiğdem Mater’in ‘ped’ yerine ‘tampon’ talebine ret: Türk kadını kullanmaz

Gezi tutuklusu Çiğdem Mater, cezaevinden bir yazı kaleme alarak kadın olmanın zorluklarına değindi. Mater regl olduğunda ‘ped’ yerine ‘tampon’ kullanmak istediğini ancak doktorun “Türk kadını tampon kullanmaz” diyerek isteğini reddettiğini aktardı.

Gezi tutuklusu Çiğdem Mater’in ‘ped’ yerine ‘tampon’ talebine ret: Türk kadını kullanmaz
Yayınlama: 26.06.2023
A+
A-

Gezi Davası’ndan tutuklu yapımcı Çiğdem Mater, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bir yazı kaleme alarak, cezaevinde ‘kadın’ olmaya dair bir yazı kaleme aldı.

Mater, regl olduğunda ‘ped’ yerine ‘tampon’ kullanmak istediğini ancak cezaevi doktorunun “Türk kadını tampon kullanmaz” diyerek isteğini reddettiğini söyledi.

Bianet‘te kaleme aldığı yazısında Mater, regl olduğunda yaşadıkları zorlukları da şu sözlerle kaleme aldı:

“Ben regl oluyorum, herhalde bu cezaevindeki kadınların yüzde 70’i falan gibi. Hadi devletin gözetimi altındaki kadınların temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekliliğini pas geçelim, her şeyi kantinden alalım diyelim. Kantinde sadece ped var, tampon yok.

‘KADINLAR DEĞİL ERKEKLER REGL OLSAYDI…’

Tampon için dilekçe yazdım, talebim “Tampon bakanlık tarafından belirlenen ‘kantinde satılabilir ürünler’ listesinde olmadığı için” reddedildi. Kadın doğum doktoruyla konuşayım, reçete yazsın diye düşündüm, iki haftada bir Sadi Konuk Hastanesi’nden gelen (erkek) doktor talebimi şöyle reddetti: “Türk kadını tampon kullanmaz.” (Tamponun da milliyeti olduğunu anladığımız anlar.)

Şimdi mesela, kanıtlayamam ama eminim, kadınlar değil erkekler regl olsaydı, cezaevleri kantinlerinde pedden tampona, boy boy menstural cup’a, her bir şey satılırdı. Hayat tecrübesi konuşuyor! Anlayacağınız hayat kadınlar için cezaevinde de çok zor, çocuklarıyla hapiste olanlara, hastalara, yaş almışlara, yabancılara hiç girmedim bile bakın!”

KAYNAK