Orhan Sarıbal: Geçit esnafının faaliyetleri durdu

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, metro çalışmaları nedeniyle trafiğe kapatılan Geçit mahallesi esnafını ziyaret etti. Esnafla buluşan Sarıbal, projenin yarattığı mağduriyete işaret etti. Sarıbal, hükümet yetkililerine seslenerek diyalog kurulması çağrısında bulundu.

Orhan Sarıbal: Geçit esnafının faaliyetleri durdu
Yayınlama: 24.10.2022
A+
A-

Haber Merkezi

Yüksek Hızlı Tren ve Bursa Şehir Hastanesi’ne bağlanması planlanan metro projesi devam ediyor. Nilüfer’in Geçit mahallesinde devam eden çalışmalar nedeniyle trafik yönü de değiştirildi. Ancak yol üzerinde bulunan esnaf aylardır mağdur olduğunu belirtiyor. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, mağdur olduğunu söyleyen esnafla buluştu. Sarıbal, esnafın ticari faaliyetlerinin tamamen durduğunu belirtti.

Sarıbal, hükümet yetkililerine de seslenerek, esnafın giderlerinin olduğunu hatırlattı.

‘ESNAF CİDDİ MAĞDURİYET İÇERİSİNDE’

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa merkezden Şehir Hastanesi’ne ulaşımı sağlamak amacıyla yapılan Bursa Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Projesi nedeniyle mağdur olan Geçit Mahallesi esnafını ziyaret etti. Sarıbal, şunları söyledi:

“Şu anda Geçit bölgesindeyiz. Bu cadde, Mudanya’yla Bursa’yı bağlayan en önemli cadde. Çevre ve Ulaştırma Bakanlığı’nın bir projesi var. Bu proje, Bursa merkezi çevre yoluna yapılan raylı sistemle Şehir Hastanesi’ne bağlayacak. Yaklaşık 45 günde bitecekti proje. Ama şimdi tarih verilemiyor. Esnafımız ciddi mağduriyet içerisinde. Bu konuda yetkililerin acilen bir çaba göstermesini, bu sorunu çözmelerini talep ediyor esnafımız. Esnafımızla beraberiz. Tam da sezonu, süs bitkileri, gıda maddeleri ve tarım ilaçları satıcıları var, marketler var, nalbur var. Esnaf arkadaşlarımızla beraberiz.”

‘BAKANLIK VE BELEDİYE ESNAFLA DİYALOG KURMALI’

Çalışmalar nedeniyle geçitlerin kapanması üzerinde mahallede yaşayan çocukların okula gitmekte ciddi sıkıntılar yaşadığını aktaran Sarıbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ana caddede 60, ara sokaklarda 150-200 civarında esnaf var. Çok perişan bir durumdalar. Koca Ulaştırma Bakanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı, esnafın elektrik, personel, kira gideri var, kış geliyor, gelip diyalog kurun. İnsanlara bilgi verin ve bu zor durumda esnafın yanında olun. Yakıt, elektrik, kira, su, personel gideri var bu insanların ve esnaf tamamen durmuş durumda. Bu konuda sizi yardıma davet ediyorlar ama en önemlisi bilgiye ihtiyaçları var. Önlerini göremiyorlar. Ne zaman bitecek, nasıl bitecek bununla ilgili bir diyalog kurulmasını istiyorlar. Esnafımız bu konuda sıkıntılı, çok ne bir şekilde taleplerini sizlere duyuruyorlar.”

“TEMEL İHTİYAÇLARIMIZI KARŞILAYAMIYORUZ”

Proje nedeniyle dükkanlarının önünün tamamen kapandığını söyleyen bir esnaf, “Müşteri gelmiyor. Hiçbir faaliyet gösteremiyorum. Yolun ne zaman açılacağı da belli değil. Kimisi diyor ‘bir ay sonra’ kimisi diyor ‘altı ay sonra’. Biz çok mağduruz. Vergilerimizi ve kiramızı ödemekte sıkıntı çekiyoruz. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Bunun için yardım istiyoruz. Belediye mi olur, bakanlık mı olur bize kredi olabilir, diğer yönden yardımlarını bekliyoruz. Umarım hükümet, bakanlık bize yardım eder” şeklinde konuştu.

Bir başka esnaf ise 2 aydır masraflarının çok olması nedeniyle dükkanını açamadığını belirterek, “En son 5 bin lira elektrik faturası ödedim yarım ay çalıştığım için. Şu anda da açamıyorum, komple kapalı” dedi.