EYT’liler SGK’yı doldurup taşırdı: Nasıl emekli olurum?

EYT düzenlemesinin ardından, ne yapacağını bilmeyen meraklı EYT’liler, SGK’ye akın etti. EYT’liler, emekli olabilmek için izleyecekleri adımları öğrenmek adına hareket geçti.

EYT’liler SGK’yı doldurup taşırdı: Nasıl emekli olurum?
Yayınlama: 29.12.2022
A+
A-

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı düzenlemeye göre yaş koşulu aranmayacak. Düzenlemenin içeriğini duyanların ilk işi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önüne gitmek oldu. Uzun kuyrukların oluştuğu kuyrukta heyecan hakimdi.
Düzenleme henüz yasalaşmamış olsa da Meclis’e sunulmadan önce hazırlıklarını tamamlamak isteyenler, emekli olabilmek için izlemesi gereken adımları öğrenmek istiyor.

‘EMEKLİ OLSAM DA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM’

Sabahın erken saatlerinden itibaren, SGK binaları önüne giden EYT’liler düzenlemenin kendilerini kapsayıp kapsamadığına ilişkin kurumdan bilgi talebinde bulunmak istedi.

46 yaşındaki Mehmet Bekçi, “Askerliği ödersem eksik 250 günüm daha kalıyor, eskiden Bağ-Kur’um vardı oradan 250 gün alabiliyor muyum? Bunu öğrenmek için geldim. Ben 25 yıl çalışma şartını tamamladım ama 5 bin günü dolduramadım. Çok uzun zamandır bekliyorduk. Düzenleme açıkçası biraz sürpriz oldu. Bakan çıktı bir şeyler söyledi. Kafa karıştırdı. Aylardır süren atışmalardan çok yorulmuştum. Yılbaşından önce böyle bir düzenlemenin yapılması olumlu, çünkü ödeyeceğimiz ücretler yarı oranında düşecek” dedi.

Bekçi, emekli olsa da çalışmaya devam edeceğini söyleyerek şöyle konuştu: “Emekli olsam ne? 5 bin lira maaş alacağım. Ne yapacağım onunla? Çalışmaya devam edeceğim tabii. Emekli maaşı 20 bin lira olsa bir işime yarardı belki. Artık SGK primi ödemek gibi bir derdim olmayacak bu yüzden de ayrıca mutluyum. EYT ülkenin kanayan yarasıydı, gelişme beni memnun etti.”

Atılacak adımlarla ilgili bilgi aldığını anlatan başka bir EYT’li de, “Düzenlemenin olması gerekiyordu” diye konuştu.

SIRADA EN ÇOK SORULAN SORU: NASIL EMEKLİ OLACAĞIM?

Giderek artan kuyrukta bekleyen vatandaşlar bir yandan da birbirlerine sorular sordu.

Düzenlemeden nasıl faydalanacağını bilmeyen başka bir EYT’li, sırada daldığı sohbette şunları söyledi:

“Sabah Şişli’deki SGK’ye gittim. Orada bin kişi vardı. Sonra buraya geldim. Askerlik borçlanması yaptıracağım. Benim günüm de eksik, acaba oluyor mu olmuyor mu onu öğrenmeye geldim . İşe girişim 1993, askerlik var.”

Sırada bekleyenlerin büyük bir kısmının kafası karışık. “3600 günden emekli olunuyormuş” diyen bir EYT’liye başka bir EYT’li “Senin 60 yaşını beklemen gerekiyor” yanıtını verdi. Kuyruğa gelenlerin bir kısmı aralarındaki konuşmalardan sonra muhasebeci ya da bankaların yolunu tutarak ayrıldı.

Kuyruğun başında bekleyen EYT’li Mustafa, Bağ-Kur yapılandırması için geldiğini anlattı. Daha önce yapılandırma yaptığını ancak eksik 300 günü olduğunu söyleyen Mustafa şunları anlattı: “Bağ-Kur yapılandırması yapıp beş bin günden yararlanarak 7-8 ay sonra emekli olmak istiyorum. Türkiye’nin böyle bir sorunun düzeltilmesinden memnunum.”

‘SEÇİMDEN ÖNCE AÇIKLANMASI TESADÜF DEĞİL’

Kuyrukta bekleyenlerin çoğunluğu erkek olduğu için askerlik durumuyla ilgili sorular daha fazla. Ancak kuyrukta saatlerce bekleyen kadınlar da var. EYT’li Canan da kuyruğun ön sıralarında içeri girip doğum borçlanması hakkında bilgi almak istediğini ifade etti. EYT’li Canan, düzenlemenin “sürpriz yumurta” gibi olduğunu söylerken eksik priminin de olduğu bilgisini verdi.

Kuyruk uzamaya devam ederken, insanların kendi aralarındaki konuşmalarda EYT düzenlemesinin seçimden önce duyurulmasının tesadüf olmadığına dair değerlendirmeler yapıldı. Heyecanla emekli olmayı bekleyenler her şeye rağmen memnun olduklarını söyledi.

Haber Merkezi

EYT Konfederasyonu Başkanı Gönül Boran: ‘Mücadelemizle iktidarın açılmayan kapısı açıldı’

EYT Detayları neler? Prim Şartları ve Erken Emeklilik Detayları