EYT’de yasa teklifi ay sonuna mı kalacak?

EYT’nin ne zaman Meclis’e geleceği belli değil. Çeşitli senaryolar konuşulmaya devam ederken milyonlarca EYT’nin gözü Meclis’te.

EYT’de yasa teklifi ay sonuna mı kalacak?
Yayınlama: 13.01.2023
A+
A-

EYT düzenlemesinde gözler artık TBMM’ye gideceği günde. Ancak henüz bir belirgin tarih paylaşılmadı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın EYT için yaş koşulu olmadan, prim gününü ve yılını dolduran 9 Eylül 1999 öncesi sigorta girişlilere hak tanınacağı açıklamasının ardından yasa tasarısının TBMM’ye ne zaman geleceği merak konusu oldu. Ayrıca yaklaşık 500 bin kişiyi ilgilendiren sözleşmeli personelin kadroya geçirileceği yasa teklifinin de Meclis’e geleceği tarih bekleniyor.

SÖZLEŞMELİ TEKLİFİ HAFTAYA GÖRÜŞÜLECEK

EYT ve sözleşmelilerle ilgili yasa tekliflerinin, gelecek iki haftalık süreçte TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldükten sonra Meclis’e sunulacağı belirtiliyor. TBMM Başkan Vekili ve AK Parti Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, sözleşmelilerin kadroya geçişini sağlayacak yasa teklifinin gelecek hafta Meclis gündeminde olacağını söyledi. Bilgiç, 16 Ocak Pazartesi günü yasa teklifinin TBMM’ye gelmesini, aynı gün komisyonda görüşülmesini ve aynı hafta içinde yasalaşmasını beklediklerini açıkladı.

EYT SONRAKİ HAFTANIN GÜNEMİ

EYT’lilerle ilgili yasa teklifinin ise sonraki hafta Meclis gündemine gelmesini beklediklerini açıklayan Bilgiç, “EYT ile ilgili Cumhurbaşkanı’mız zaten ana hatlarını açıklamıştı. Bu kapsamda EYT yasasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bir sonraki hafta da Meclis gündemine gelmesini bekliyoruz. Önce komisyonda görüşülür ve ardından Meclis’e sunulur” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise bugün yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Bu konuda bizden takvim beklemeyin. Bakanlıktan metin geldikten sonra 10 günlük bir çalışma süresi olacak. Taslak metin henüz TBMM’ye gelmedi.”

Haber Merkezi