EYT ne zaman çıkacak?

6 milyona yakın EYT’li TBMM’ye gitmesi konuşulan yasal düzenlemeyi bekliyor. EYT ile ilgili pek çok soru kamuoyunun gündeminde. Çalışma Bakanı’nın açıklamasına göre EYT ocak ayında Meclis’te olacak. Öte yandan bugün toplanacak kabine gündeminde EYT de bulunuyor.

EYT ne zaman çıkacak?
Yayınlama: 24.10.2022
A+
A-

Haber Merkezi

Yaklaşık 6 milyon insanın beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi bugün kabine gündeminde olacak. Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapacak. EYT’liler yıllardır Meclis’ten geçeceği konuşulan yasal düzenlemeyi bekliyor.

Pek çok defa gündeme gelen EYT’den kimler yararlanabiliyor? EYT ile ilgili son tartışmalar neler? EYT düzenlemesi ocak ayında mı geliyor?

BAKAN OCAK AYINI İŞARET ETTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT ile ilgili yasa teklifini, çalışma biter bitmez aralık ayının ilk haftasında TBMM’ye intikal ettireceklerini söyledi. Bilgin, “Neden hemen açıklamıyorsunuz” diyenler olduğuna işaret ederek, “Zaten açıklasak da ocaktan sonra uygulamaya sokulacak” yanıtını verdi. Takvim yaklaştıkça vatandaşlar da kendi özel durumlarının EYT’den yararlanmaya engel olup olmadığını veya özel durumları dolayısıyla nasıl yararlanabileceklerini merak ediyorlar. Sigortalı çalışmaya 18 yaşından önce başlamış olanlar da bunlar arasında bulunuyor.

EYT İÇİN 8 EYLÜL 1999 TARİHİ

Kanuna göre, 18 yaşından önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olanların sigortalılık süreleri 18 yaşını doldurdukları tarihte başlatılıyor. Bu tarihten önceki süreler için ödenen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primleri, sadece prim ödeme gün sayılarının hesabına dahil ediliyor. Ancak, 18 yaş öncesindeki sigorta girişi emeklilik şartlarının belirlenmesinde dikkate alınır.

Bu durumu bir örnekle anlatalım. Diyelim ki, 1 Ocak 1982 doğumlu erkek, 1 Ocak 1999 tarihinde SSK’lı (4a) olarak çalışmaya başlamıştır. Bu kişi henüz 18 yaşını doldurmamış olmakla birlikte, 8 Eylül 1999 öncesinde yapılmış olan sigorta girişi EYT düzenlemesinden yararlanma hakkı sağlayacak.

Söz konusu erkek çalışanın 25 yıllık sigortalılık süresinin hesabında ise 18 yaşını doldurduğu 1 Ocak 2000 tarihinden sonraki çalışmaları dikkate alınacak. Buna göre, 25 yıllık sigortalılık süresi koşulunu 1 Ocak 2025 tarihinde tamamlayacak.