Erdoğan: Seçim için en uygun tarih 14 Mayıs

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler sonunda 14 Mayıs 2023 Pazar gününün her bakımdan seçim için en uygun tarih olduğunu gördük” dedi.

Erdoğan: Seçim için en uygun tarih 14 Mayıs
Yayınlama: 23.01.2023
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler sonunda 14 Mayıs 2023 Pazar gününün her bakımdan seçim için en uygun tarih olduğunu gördük” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Erdoğan, yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler sonunda 14 Mayıs 2023 Pazar gününün her bakımdan seçim için en uygun tarih olduğunu gördük. Meclis’te gereken çoğunluğun sağlanamaması halinde, seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılabilmesini temin edecek bir takvimle kararımızı alıp süreci başlatacağız” dedi.

Erdoğan İsveç’te Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran yakılması olayına ilişkin “Modern demokrasilerde insan hak ve özgürlüklerinin çok temel bir tanımı vardır. Bireyin hak ve özgürlüklerinin sınırı, diğerlerinin hak ve özgürlüklerinin başladığı yere kadardır. İsveç’teki çirkin eylem en başta Müslümanlar olmak üzere insanların temel hak ve özgürlüklerine saygı duyan herkese yapılmış hakarettir. Bu alçak saldırının Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleşmesi konuyu bizim açımızdan hem dini hem de milli bir meseleye dönüştürüyor. Hiçbir birey, ne Müslümanların ne diğer din ve inanç mensuplarının kutsallarını aşağılama özgürlüğüne sahip değildir. Haçlı Seferlerinden beri Avrupa’da İslam ile Türk kavramının eş tutulduğunu biliyor, bundan da milletçe iftihar ediyoruz. Rabbimizin koruması altındaki Kuran-ı Kerim, bir Haçlı artığının onun nüshasını yakmasıyla asla zarar görmez. Bu sapkınlığa göz yumanlar bunun sonuçlarını da hesap etmiştir. Büyükelçiliğimiz önünde böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenler NATO’ya üyelik başvuruları konusunda bizden herhangi bir hayırhahlık beklemesin. NATO’ya üyelik konusunda bizden böyle bir destek göremeyeceksiniz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vergi dairelerine 31 Aralık 2022’den önce 2 bin lirayı aşmayan borcu olanların cezalarının tahsilinden vazgeçtiklerini de söyledi.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

14 MAYIS 2023 PAZAR GÜNÜNÜN, HER BAKIMDAN SEÇİM İÇİN EN UYGUN TARİH OLDUĞUNU GÖRDÜK

“Bugün Recep ayına, 21 Şubat’ta Şaban ayına ve 23 Mart’ta Ramazan ayına kavuşuyor; 21 Nisan’da Ramazan Bayramı’na, 28 Haziran’da Kurban Bayramı’na vasıl oluyoruz. Bilindiği gibi, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin normal tarihi 18 Haziran’dı. Ancak bu tarihi hem Kurban Bayramı arifesine ve dolayısıyla hac dönemine hem üniversiteye hazırlanan çocuklarımızın sınav takvimine hem de ilk ve ortaöğretim okullarımızın tatiline denk gelmesi sebebiyle güncelleme ihtiyacı duyduk. Bu anlayışla yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler sonunda, 14 Mayıs 2023 Pazar gününün, her bakımdan seçim için en uygun tarih olduğunu gördük. Anayasa’da belirtilen usullere mütenasip şekilde ülkemizi bu tarihte seçime götürmek istiyoruz. Bu tarih güncellemesini, Anayasa’mıza göre beşte üç çoğunlukla Meclis’imiz yaparsa memnuniyet duyarız. Meclis’te gereken çoğunluğun sağlanamaması halinde Cumhurbaşkanı olarak biz, seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılabilmesini temin edecek bir takvimle kararımızı alıp inşallah süreci başlatacağız. Cumhuriyet’imizin 100. kuruluş yıl dönümünün sevinci ve coşkusuyla bütünleşen 2023 seçimlerinin tarihinde yapmayı planladığımız güncellemenin milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

BU SEÇİM, YENİ YÖNETİM SİSTEMİMİZİN İKİNCİ SEÇİMİ OLACAKTIR

Bu seçim, yeni yönetim sistemimizin ikinci seçimi olacaktır. 2023 hedeflerimizle bütünleşen bu seçim dönemini ülke ve milletimizin geleceği için yeni bir fırsata dönüştürmenin peşindeyiz. Cumhuriyet’imizin kuruluşunun üzerinden geçen her kazanıma sahip çıkıyoruz. Vatan toprakları üzerindeki son devletimiz Cumhuriyet’in ilk asrında yapılan her şeyi, bundan sonrakinin bir girizgahı olarak kabul ediyoruz. Cumhuriyet’imizin yeni yüzyılında, sahip olduğumuz altyapı üzerinden milletimizi en müreffeh toplumları seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu kritik süreçte ülkemizin her alanda kendi vizyonuna sahip olması, programlarını uygulamaya koyması, hedefleri doğrultusunda yol yürümesi hayati öneme sahiptir. Türkiye, artık kendi özgür politikaları ve eylemleri ile geleceğe yürüme dirayetine kavuşmuştur. Ülkemizin sadece 20 yılda nasıl asırlık kazanımlar sağladığını hep birlikte yaşadık ve gördük. Yıllarca bu ülkenin ve milletin adeta iliğini sömürerek kendi refahı ve güvenlik düzenlerini sürdürenler kolay kolay pes etmeyecektir.

PARİS’TEKİ METRONUN ÇATISI AKIYOR. PARİS’E GİTMEYENLERİN NEYİN NE OLDUĞUNDAN HABERİ YOK

Bursa’da bizleri muhabbet ve coşkuyla ağırlayan Bursalı kardeşlerime teşekkür ediyorum. Emniyetten resmi rakamları istedim, katılanların sayısını 120 bini bulduğunu bizlere söylediler. Ardından gençlerle çok çok heyecan dolu bir akşam geçirdik. Dün de İstanbul’da, şehrin ulaşım sistemine çok büyük katkı sağlayacak, şehir merkeziyle havalimanı, yani Kağıthane’den havalimanına ulaşımı fevkalade kolay, hızlı, konforlu hale getirecek bir projenin açılış törenine katıldık. Paris’te bile yok. Paris’teki metronun çatısı akıyor. Paris’e gitmeyenlerin neyin ne olduğundan haberi yok. ‘Bunun kaptanı yok mu’ diye soruyor. Bilmiyor ki bugüne kadar 10 tane kaptansız metro yaptık. Haberleri bile yok.

HEM DİNİ HEM MİLLİ MESELE

Şu anda üzerinde hassasiyetle durmam gereken konu, İsveç’in NATO üyeliği başvurusuyla başlayan ve bir esfeli safilinin mukaddes kitabımız Kuran-ı Kerim mushafını yakmasına kadar varan hadiselerdir. Modern demokrasilerde insan hak ve özgürlüklerinin çok basit tanımı vardır. Bireyin hak ve özgürlüklerinin sınırı, diğer insanların hak ve özgürlüklerin başladığı yere kadardır. Hiçbir birey ne Müslümanların ne diğer inanç sahibi insanların kutsallarını aşağılamak özgürlüğüne sahip değildir. Nefret ve ayrımcılık suçundan ağır yaptırımlara tabi bu ilke, bizce de yerinde yaklaşımdır. İsveç’teki çirkin eylem, en başta Müslümanlar olmak üzere insanların temel hak ve özgürlüklerine saygı duyan herkese yapılmış bir hakarettir. Bu alçak saldırının Türkiye Büyükelçiliği’nin önünde gerçekleşmesiyse konuyu bizim açımızdan hem dini hem milli mesele haline dönüştürüyor. Bu zihniyet, uzunca süredir eli kanlı terör örgütlerine kucak açmayı da demokrasi kılıfıyla meşrulaştırmaya çalışıyor.

İHANET VE ALÇAKLIKTIR

Milyarlarca Müslümanın inancıyla birlikte 85 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşın manevi şahsiyetine saldıran bu zihniyetin asırlardır bir arpa boyu yol alınmadığının işaretidir. Bu sapkınlığı teşvik edenler, göz yumanlar, hiç şüphesiz sonuçlarını da hesap etmişlerdir. Senin güvenlik güçlerinin, polisinin koruması altında bu ihaneti, namussuzluğu, alçaklığı, adiliği yapacak, onların korumasıyla ‘Biz Müslümanlara ne yaptık’ diyecekler. Ülkemizin büyükelçiliği önünde böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenlerin, NATO’ya üyelik başvuruları konusunda artık bizden herhangi bir hayırhahlık beklemeyeceği açıktır. Terör örgütlerine caddelerinizde, sokaklarınızda cirit attıracaksınız, ondan sonra bizden NATO’ya girmek için destek bekleyeceksiniz. Yok böyle bir şey. Böyle bir desteği bizden beklemeyin. Madem bu kadar seviyorsunuz, koruyorsunuz, öyleyse ülkelerinin savunmalarını emanet etmeleri tavsiyesinde bulunuyorum.

BİZDEN DE NATO KONUSUNDA HERHANGİ BİR DESTEK GÖREMEYECEKSİNİZ

Biz bir şeyi söyleyince dürüst söyleriz, birileri bize namussuzluk yaptığında haddini bildiririz. İsveç yönetimi, hak ve özgürlüklere bu kadar saygılıysanız, önce Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Müslümanların dini inancına saygı göstereceksiniz. Bu saygıyı göstermiyorsanız kusura bakmayın, bizden de NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz.

 

Malum olduğu üzere, 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Şimdi de aynı uygulamayı vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Vergi dairelerine olan, 21 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Yaptığımız düzenlemelerin temel amacı, devletle vatandaşının küçük meblağlı meseleler için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir.

2,5 MİLYON SÜRÜCÜMÜZÜN CEZA PUANI SİLİNECEK

Trafik ceza puanlarıyla ilgili bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Ülkemizin kara yolu altyapısını, bölünmüş yollar, köprüler ve tünellerle hızlı, konforlu, güvenli yolculuğa uygun hale getirdik. Ölümlü trafik kazalarında neredeyse yarı yarıya azalma sağladık. Bireysel ve ticari kara yolu kullanımındaki artış, kural ihlalleri sebebiyle sürücülerimizin ceza puanında ciddi yükselmelere sebebiyet verdi. Yapacağımız düzenlemeyle sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı kaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerinden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz. 2,5 milyon sürücümüzün ceza puanının silinmesi ve 10 bine yakın ehliyetin iade edilecek sürecin hayırlı olmasını diliyorum.”

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.