Erdoğan müjde diye duyurdu CHP’li Gürer: Yalan

CHP Milletvekili Gürer, Erdoğan’ın 2 bin liranın altındaki tüm borçların silineceği müjdesinin gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Gürer, her borcun kapsama alınmadığını belirterek insanların umutlandırıldığını belirtti.

Erdoğan müjde diye duyurdu CHP’li Gürer: Yalan
Yayınlama: 24.10.2022
A+
A-

Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘müjde’ olarak duyurmuştu. 2 bin liranın altındaki borçlar silinecekti. Erdoğan’ın müjdesine karşı CHP’li Ömer Fethi Gürer borçların silinmeyeceğini iddia ederek, tüm borçların kapsam içinde olmadığını söyledi.

Ömer Fethi Gürer

‘HER BORÇ KAPSAM İÇİNDE DEĞİL’

ANKA’nın aktardığına göre; CHP’li Gürer yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 bin liranın altındaki borçların silineceği konuşmayı hatırlattı. Gürer, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz günlerde Komisyon’da görülüp Meclis’e gelecek olan kanun teklifinde durumun öyle olmadığı görüldü. Çünkü 2 bin liranın altında kamunun dışındaki borçlar, onunla ilgili şirketlerin inisiyatifine bırakıldı. Eğer şirketler borçları silerse silecek, silmezse silmediği için de icra devam edecek. 9 milyona yakın insan umutlanmıştı ama Cumhurbaşkanı’nın ifade ettiği biçimde değil de özel şirketlerin inisiyatifine bırakılan bir uygulamaya gidildi. Böylece 2 bin liranın altındaki tüm borçların silinmeyeceği de açığa çıktı” dedi.

Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından verilen icra takibindeki borçlar ise 30 milyarı aştı. Vatandaşların varlık yönetimi şirketlerine, TOKİ’ye 60 milyar lirayı bulan borçları oluştu. İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı 24 milyona dayandı” diyen Gürer, “İcra sonucunda doğal olarak aracı, traktörü, motosikleti de icra yoluyla elinden alınıyor. Ekonomik krizin yansıması her yere yansıyor. Türkiye’nin her yerinde yediemin depoları doldu taştı, yer kalmadı” değerlendirmesinde bulundu.