Erdoğan HÜDA PAR ile Anayasa değişikliği üzerine görüşmüş

Cumhur İttifakı’nın adayı mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ittifak üyeleri olan HÜDA PAR ile Anayasa değişikliği üzerine görüşme gerçekleştirmiş.

Erdoğan HÜDA PAR ile Anayasa değişikliği üzerine görüşmüş
Yayınlama: 30.04.2023
A+
A-

Cumhur İttifakı’nı dışarıdan destekleyeceklerini açıklamaları sonrasında ‘domuz bağı ve mezar evler’le anılan Hizbullah’la ilişkisi yeniden gündeme gelen HÜDA-PAR’ın Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ‘yeni Anayasa’ hakkında konuştuklarını açıkladı. Yapıcıoğlu, Erdoğan’la yaptıkları görüşmelerde bu konunun gündeme geldiğini söyledi.

‘YENİ BİR ANAYASA’

Rudaw ile bir söyleşi gerçekleştiren Yapıcıoğlu, “Diyarbakır’daki mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları bir kez daha PKK’ye silah bırakma çağrısı şeklinde okundu. Kürt halkının haklarını savunanların sivil siyasette veya Mecliste yer alması gerektiğine işaret etti. Yine yeni bir anayasadan söz edildi. Bu konularda ittifaka katılmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir diyaloğunuz oldu mu?” sorusuna yanıtında şöyle dedi:

“Daha önce de bir kaç kere Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret ettik. Bu görüşmelerde de yeni bir anayasa konusu gündeme geldi.”

Yapıcıoğlu, 12 Eylül döneminden kalma anayasada köklü değişiklik gerektiğini söylerken, yeni anayasanın hazırlanmasında söz sahibi olmak istediklerini ima ederek, “Biz mutlaka çözülmesi gereken sorunlarımız olduğunu ve çözüm için de yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu söylüyoruz. Ama bu anayasa sadece bir taraf veya bir parti tarafından yazılarak “işte anayasa bu olmalı” şeklinde olmamalı. Madem farklılıklarımız var, bir çok siyasi parti var, bu da çok taraflı bir çalışma, o zaman muhatap olan herkes bir masa etrafında toplansın, görüşlerini, düşüncelerini, taleplerini ortaya koysun, herkesi temsil eden bir anayasa yazılsın ki herkes içinde kendini bulabilsin diyoruz” ifadelerini kullandı.