Erdoğan açıkladı: EYT’de yaş sınırı olmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine dair açıklama yaptı. Erdoğan, EYT düzenlemesinde yaş sınırının olmadığını ve prim gününü dolduranların emekli olabileceğini söyledi.

Erdoğan açıkladı: EYT’de yaş sınırı olmayacak
Yayınlama: 28.12.2022
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT düzenlemesine dair açıklama yaptı.

Erdoğan, “Uzun ve kapsamlı bir çalışmanın ardından düzenleme nihai bir hal almıştır.1999 öncesi işe başlayan çalışanlarımızın emeklilik yaşıyla ilgili beklentilerini karşılayan adımın müjdesiyle kendilerine desteğimizi sergileme yola gidiyoruz. Bu düzenlemeyi milletimiz için yapıyoruz” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“EYT düzenlemesinin müjdesi ile huzurunuzdayım. Uzun ve kapsamlı çalışmanın ardından nihai halini almıştır. Çok önemli reformlara imza atmış bir hükümetiz. Kamu bütçesine büyük yük bindiren sistemimizi yönetilebilir hale getirmek için çok uğraştık. 1999 Eylül’ünde yürürlüğe giren düzenlemeye atılan adımları 2008 yılında daha ileriye taşıdık.

Sistemin idamesine zarar vermemek ve ülke ekonomisinin üzerine kaldıramayacağı yükler bindirmemek için uzunca bir süre böyle bir düzenlemeye sıcak bakmadık. Konuyu derinlemesine incelemeden hesabını sağlamca yapmadan herhangi bir taahhüt altına girmek istemedik.

Devlet için büyük bir fedakarlık anlamına gelen bu düzenlemeyle birlikte artık sistemi her türlü tartışmadan arındırarak yerli yerine oturtmuş olacağımıza inanıyorum. Bu düzenlemeyi de milletimiz için yapıyor, milletimize adıyoruz.

Bugün sizlerle paylaşacağımız düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor. Emekli olma hususunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak.”

 

Detaylar güncellenecek…

Haber Merkezi