Erdoğan, depremzedelere 1 yıl kira desteği verileceğini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyaman’da açıklamalarda bulundu. Depremzedelere yönelik kira desteğini açıklayan Erdoğan, “Çadırlarda kalmak istemeyen vatandaşlarımızın bir yıl kira bedelini ödemek suretiyle konutlara geçmelerini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, depremzedelere 1 yıl kira desteği verileceğini açıkladı
Yayınlama: 10.02.2023
A+
A-

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 ili etkileyen depremlerle ilgili incelemelerde bulunmak üzere Adıyaman’a hareket etti.

Kahramanmaraş ve Pazarcık ilçesi, Hatay ve İskenderun ilçesi ile Adana’da önceki gün deprem sonrası çalışmalarla ilgili bilgi alan Erdoğan, dün de Gaziantep, Kilis ve Osmaniye’deki afetzedelerle bir araya geldi. Erdoğan, bugün depremlerden etkilenen yerlerde incelemelerde bulunmak üzere Esenboğa Havalimanı’ndan Adıyaman’a hareket etti.

Erdoğan, Adıyaman’da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, açıklamasında, “THY, ücretsiz olarak gideni de geleni de getirmek durumundadır, bunların da gerekli talimatı kendilerine verilmiştir” dedi.

“Bazı kendini bilmezler soygun yapıyorlar, marketleri soyuyorlar, iş yerlerine saldırıyorlar” diyen Erdoğan, “Bazıları da maalesef suistimaller peşinde koşuyorlar. OHAL ile devlet bu konudaki yetkileri ele almış ve bundan sonraki süreçte bu suistimalleri yapanlar yakalandığı anda bunlara gerekli olan müeyyideler uygulanacaktır” ifadelerini kullandı.

Depremzedelere kira desteğini açıklayan Erdoğan, “Çadırlarda kalmak istemeyen vatandaşlarımızın bir yıl kira bedelini ödemek suretiyle konutlara geçmelerini sağlayacağız” diye konuştu.

Yurttaşlara seslenen Erdoğan, “AFAD veya bölgede yardım faaliyeti yürüten Kızılay başta olmak üzere diğer kurumlarla irtibata geçmeden lütfen rastgele yardım toplayıp yola çıkarmayın” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Maalesef son tespitlere göre hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 18 bin 991’e yükseldi. Kurtarılanların sayısı 75 bin 523’e ulaştı.

Vefat eden kardeşlerime rabbimden rahmet diliyorum. Biliyoruz ki bizim inancımıza göre bu tür afetlerde vefat edenlerin makamı şehadettir, şehitliktir.

Ülkemizin diğer tüm şehirlerindeki kamu imkanlarını deprem bölgesi için harekete geçirdik. Afet bölgesi ve OHAL kararı aldık Bazı kendini bilmezler soygun yapıyorlar, marketleri soyuyorlar, iş yerlerine saldırıyorlar. Bazıları da maalesef suistimaller peşinde koşuyorlar. OHAL ile devlet bu konudaki yetkileri ele almış ve bundan sonraki süreçte bu suistimalleri yapanlar yakalandığı anda bunlara gerekli olan müeyyideler uygulanacaktır.

THY’YE TALİMAT

Şimdiden hazırlıklara başladık. Gerek Bakanıma gerek TOKİ’ye talimatları vererek burada süratle inşaatların başlatılması talimatını verdim. Değişik yerlerden mevcut otellerde iskan talepleri var. Vatandaşlarımız yerleşmek isterse oralarda kendilerini iskan edebiliriz. THY ücretsiz olarak gideni de geleni de getirmek durumundadır. Gerekli talimatlar kendilerine verilmiştir.

Şu ana kadar 94 ülkeden gelen teklifler çerçevesinde ekipler gelmeyi sürdürüyor. Yıkım öylesine büyük alanda, öylesine çok binayı etkilemişti ki 140 binden fazla kişiyle dünyanın belki de en büyük arama kurtarma ekibini toplamamamıza rağmen müdahaleleri gerekli hıza ulaştıramadığımız bir gerçektir.

Şanlıurfa ve Kilis illerimizde arama-kurtarma çalışmaları tamamlanmıştır. Şunu özellikle ifade etmek isterim; 1 yıl içinde yıkılan binaları yeniden elimizdeki projelerle inşa edecek ve sahiplerine teslim edeceğiz. 10’ar bin lira vatandaşlarımıza vereceğiz.

KİRA DESTEĞİ AÇIKLAMASI

Çadırlarda kalmayan, kalmak istemeyen vatandaşlarımıza da kira bedelini ödemek suretiyle konutlara geçmelerini sağlayacağız. İster Adıyaman’da gidilebilecek konutlarda veya gidilebilecek konutlar varsa oralarda olarak veya farklı illere geçmek suretiyle farklı illerde de kiralama suretiyle 1 yıl buralarda benim vatandaşlarım kalabilecek. Bu arada da biz konutları inşa etmiş olacağız. Deprem bölgesinin her yerinde arı gibi çalışan ekiplerimizin gayretine sahibiz.

DEPREMZEDELERE GÖNDERİLEN YARDIMLAR

Şu anda ülkemizin dört bir yanından yardım malzemeleri yağıyor. Allah bu yardımları gönderen herkesten razı olsun. Tüm vatandaşlarıma sesleniyorum, AFAD veya bölgede yardım faaliyeti yürüten Kızılay başta olmak üzere diğer kurumlarla irtibata geçmeden lütfen rastgele yardım toplayıp yola çıkarmayın.

Nakdi yardımların AFAD üzerinden yapılması, istismarları ve tereddütleri ortadan kaldıracak bir yöntemdir. İş dünyamızdan, esnafımıza her kesimden insanımızın AFAD hesaplarına yaptıkları yardımların her kuruşu, deprem bölgesindeki faaliyetler için harcanmaktadır.

“HANE BAŞINA 15 BİN LİRA VERMENİN HAZIRLIĞINI YAPIYORUZ”

Devletimiz daha önce diğer afetlerde yaraları en kısa sürede sardıysa burada da aynısını yapmaya müktediriz. Hane başına taşınma yardımıyla birlikte 15 biner lira vermenin hazırlığını yapıyoruz. Konteyner kentler dışında barınacaklara kira yardımını yapacağız. Bu yardımları giderek yaygınlaştırarak sürdüreceğiz. Önce yüreklerdeki yangını söndürmekle işe başladık. Ülkenin yeniden ayağa kalkmasını sağlayacak kapsamlı bir program hazırlıyoruz.

“SİYASİ YAĞMAYA DÖNÜŞTÜRMEK İSTEYENLERE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Yağmacılık yapanlara da bu acıyı siyasi yağmaya dönüştürmek isteyenlere de müsaade etmeyeceğiz. Rabbim insanımızı bir daha böyle ağır imtihanlarla karşı karşıya bırakmasın. Dost, kara günde belli olur diyerek yardıma koşan tüm ülkelere de şükranlarımı sunuyorum.”

 

Haber Merkezi