Erdoğan: Cumhurbaşkanı 60 gün önceden ilan eder

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim tartışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada 14 Mayıs’ı işaret etti. Erdoğan, “Şu anda seçimle ilgili yetkinin kimde olduğunu bilmeyecek kadar cahillerin eline kaldık” dedi.

Erdoğan: Cumhurbaşkanı 60 gün önceden ilan eder
Yayınlama: 20.01.2023
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim için 14 Mayıs’ı işaret etmesinin ardından aday olup olamayacağı, 6 Nisan 2022 tarihli seçim yasası düzenlemelerinin uygulanıp uygulanmayacağı tartışmaları için, “Şu anda seçimle ilgili yetkinin kimde olduğunu bilmeyecek kadar cahillerin eline kaldık” dedi. Erdoğan, yetkili olduğunu savunarak, “Cumhurbaşkanı 60 gün önceden ilanı yapar” dedi.

‘YSK KRONOLOJİK YAPIYI ÇALIŞTIRIR’

Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan ve muhalefetin hukuksuzluk eleştirilerine yanıt veren Erdoğan’ın konuşması şöyle:

“Hukuk farklı bir şey. Ama bunun yanında guguk farklı bir şey. Şu anda seçimle ilgili yetkinin kimde olduğunu bilmeyecek kadar cahillerin eline kaldı. Cumhurbaşkanının yetkileri bellidir. Şu anda Türkiye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dır. Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 60 gün önceden bu işin ilanını yapar ve 60 gün sonra da Yüksek Seçim Kurulu kronolojik yapıyı çalıştırır. Ne zaman bunu ilan etti? Mart’ın 10’unda. Mart’ın 10’unda ilan ettiyse ondan sonra 60 gün çalışmaya başlar. 60 gün ne zaman bitiyorsa, o gün seçim günüdür. Bunu da Yüksek Seçim Kurulu takip eder. Bunlar bu işin farkında değil. Ama 14 Mayıs’ı konuşmaya başladılar. Bu da hayırlı bir adımdır.”

ECONOMIST’E YANIT

The Economist’in yorumuna sizler evet diyor musunuz? Türkiye’nin kaderini İngiliz dergisi mi tayin ediyor? Benim milletim ne derse Türkiye’de o olur. Türkiye’nin kaderini İngiliz dergisi tayin edemez. ”

İngiliz dergisi The Economist, son sayısının kapağına Türkiye’deki seçimleri taşıyarak demokrasi uyarısı yapmıştı. Derginin kapağında “Türkiye’de diktatörlüğün eli kulağında” başlığı kullanılırken, Türkiye bayrağındaki aya Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın silüetinin yerleştirildiği görülmüştü.

Erdoğan’ın partisinin grup konuşmasından seçim tarihi olarak 14 Mayıs’ı işaret etmesiyle birlikte, 6 Nisan’da yürürlüğe giren seçim kanununda yapılan değişiklikler tartışma konusu olmuştu.

Haber Merkezi