Erdoğan: Adaylığımın önünde hiçbir engel bulunmuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında, gazetecilerin sorunlarını yanıtladı ve gündemdeki konuları değerlendirdi.

Erdoğan: Adaylığımın önünde hiçbir engel bulunmuyor
Yayınlama: 01.02.2023
A+
A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEVA Partisi Ali Babacan’ın açıklamasıyla ilgili olarak, “Batı’dan aferin almanın peşindeler. ‘Batı bile bize aferin diyecek’ diyor. Allah Allah nasıl bir iş bu? ” dedi.

Muhalefetin “Yeter söz milletindir” sloganını kullanmasıyla ilgili soru üzerine Erdoğan, “Ya bunlarda utanma diye bir şey yok. Kalleşçe astıkları Menderes’in şimdi de sloganını çalıyorlar. Bunun adı hırsızlıktır. Kendileriyle çelişmek muhalefetin her zamanki hali. Bunların istismar etmediği ne kaldı. Adnan Menderes’in partisi ‘Yeter söz milletindir’ çıkışını CHP’nin tek parti faşizmine karşı yapmıştı. Bu slogan CHP’ye isyan. Millet iradesine sahip çıkanlar bu sözü kullanabilir, CHP değil” dedi.

“Bugün millet iradesine sahip çıkan kimdir, AK Parti’dir, Cumhur İttifakı’dır” diyen Erdoğan, “Şimdi bunlar bu slogana dahi çökmeye çalışıyorlar. Kalkmışlar binalarına bu sloganı asıyorlar. Önce milli iradeye saygılı olmayı öğrenin. Benim milletin size inanmaz. Çünkü siz milli değilsiniz, gayri millisiniz. Bu millete hep ihanet ettiniz” şeklinde konuştu.

ADAYLIK AÇIKLAMASI

Bunların hiçbirisinin Anayasa’nın 101’inde veya diğer maddlerinde yeri yok. Biz bu güne kadar bu adımları atarken bunların aklı neredeydi? O zamanlar bunu hiç konuşmadılar şimdi konuşuyorlar. Çünkü çıkaracakları adayın seçilme şansı olmadığını görüyorlar. Milletimiz bizi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk cumhurbaşkanı yaptı. Biz böylece ilk dönemi tamamlamış olacağız. Yeniden adaylık önünde hiçbir engel bulunmuyor. Hukuka da anayasaya da uygun. Bunlar sandıktan ümidini kesenlerin başvurduğu ‘suyu bulandırma’ çabalarıdır.

“TEK DERTLERİ KUKLA CUMHURBAŞKANINI ADAY YAPABİLİR MİYİZ?”

Benzerlik değil tam anlamıyla koalisyon dönemine dönüş söz konusu olacak. Başbakan olduğumda bakan sayısı 35’ti. Biz ne yaptık. Böyle olamaz. Sayıları indirdik, 17 bakanımız var. Bunu 7’li masada olanların bazıları bilir. Bunlar israfın ta kendisidir. Bu masa müdavimleri erken başladı ağlamaya. Çünkü bir şey kapmaları lazım. Tek dertleri kukla cumhurbaşkanını aday yapabilir miyiz? Eski Türkiye’de olduğu gibi 6’lı masanın bakanlık kavgaları yakındır. Hiçbir netice buradan alamayacaklar. Milletim bunlara bu ülkeyi teslim etmez. Değişik bir versiyonu diyebilirsiniz. Koalisyon hükümetleri bunlara göre daha isabetli adımlar atma fırsatı yakalamış olabilir. Bunlar o fırsatı yakalayamaz. Oturma düzeninden ziyaret sırasında çıkmaza girene, milletim yönetme şansı vermez. Özlemleri vaatleri eski Türkiye. Masadakilerin talimatıyla hareket edecek cumhurbaşkanıyla ülke yönetilemez. Kuklalara kim itibar eder.

CUMHUR İTTİFAKI GENİŞLER Mİ?

Yerli ve milli siyaset yapan herkese kapımız açık. Cumhur İttifakı asla gizli veya açık pazarlıklar üzerine kurulu değildir. Yaslandığı değerlere inanan ve saygı gösterenlerle yol yürüyebiliriz. Yeni gelişmeler olursa olumlu karşılarız. Yarın da inşallah Devlet Bey’i evinde ziyaret edeceğim.

EYT TEKLİFİ

Yarın görüşülmeye başlanacak. AK Parti olarak bir an önce yasalaştırarak vatandaşlarımıza haklarını vermek istiyoruz. EYT kapsamında ilk aylıkları şubat ya da mart gibi bağlanabilir. Sorunu çözmek için bir irade koyduk, bu iradenin arkasındayız.”

Haber Merkezi