Erdoğan 2023 yılı asgari ücretini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında asgari ücretin 8 bin 500 TL olacağını açıkladı.

Erdoğan 2023 yılı asgari ücretini açıkladı
Yayınlama: 22.12.2022
A+
A-

Asgari ücret toplantılarında sona gelindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada belirlenen asgari ücretin büyük ihtimalle bugün duyurulacağını söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Beştepe’de açıklama yapması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamayla 2023 asgari ücreti belirlenmiş olacak.

Toplantı salonunda hazırlıklar yapılırken, 3 sandalyenin bulunduğu salonda Erdoğan’ın yanında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol yer alacak.

Asgari ücret taleplerinin 9 bin TL olduğunu açıklayan ve rakam kabul edilmezse masadan kalkacağını söyleyen Türk İş, bugün yapılan toplantıya davet edilmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması başladı.

Erdoğan net asgari ücretin 2023 yılında 8 bin 500 TL olacağını açıkladı.

Böylece zam oranı yüzde 54,54 oldu.

Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

“Her sene olduğu gibi bu yıl da önümüzdeki yılın asgari ücretini belirlemek üzere çalışan ve işveren temsilcileri, bakanımızın nezaretinde bir araya gelmişlerdir. Taraflar maalesef ortak bir rakam üzerinde anlaşamamışlardır. Hükümet olarak biz tüm tarafların tekliflerini ve gerekçelerini saygıyla karşılıyoruz. Elbette ki herkesin kendi öncelikleri, kendi hassasiyetleri, kendi çıkarları doğrultusunda tutum koyacaklardır. Bize düşen en sürdürdülebilir sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır. Ne emekçilerimizin hakkının yenmesine ne de işverenlerin üstüne altından kalkamayacakları bir yük bindirip istihdama zarar gelmesine rıza gösteririz. Çalışan temsilcilerinin de aramızda olmasını isterdik. Enflasyon oranlarının hızla aşağıya düşüşüne şahitlik edeceğiz, inşallah yıl ortasında yüzde 30’lı yıl sonunda yüzde 20’li rakamlara indirmekte kararlıyız.”

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.