Emircan İğrek’ten ‘Ali Cabbar’ şarkısı hakkındaki iddialara yanıt : “Benzerlik hissi olabilir…Çalıntı değil”

Müziyen Emircan İğrek, şarkısının çalıntı olduğuna dair iddialara yanıt verdi. Bir sosyal medya kullanıcısının yaptığı yorumu alıntılayarak cevap veren müzisyen “Türkü formunda olduğu için birçok şarkının ara melodileri benzerlik hissi yaratabilir” dedi.

Emircan İğrek’ten ‘Ali Cabbar’ şarkısı hakkındaki iddialara yanıt : “Benzerlik hissi olabilir…Çalıntı değil”
Yayınlama: 21.07.2023
A+
A-

Müzisyen Emir Can İğrek’in son günlerde sosyal medyada sıkça konuşulan ‘Ali Cabbar’ şarkısının bir filmden alındığı iddia edildi.

Sosyal medyada, hakkında çalıntı olduğuna yönelik iddiaların yer aldığı şarkıyla ilgili ilk paylaşım Zeki Alasya’nın müzisyen olan kızı Zeynep Alasya’dan geldi.

Zeynep Alasya, gerçek bir hikayeden esinlendiği söylenen Ali Cabbar isimi şarkının; kadrosunda Zeki Alasya, Metin Akpınar, Perihan Savaş, Münir Özkul’un yer aldığı “Beş Milyonuk Borç Verir Misin?” isimli 1974 tarihli Yeşilçam filminin müziğinden alındığını iddia etti.

Alasya konuya ilişkin paylaşımında “1 tek nota hariç tamamen aynı melodi. Yoruma açık değil, çok net” yazdı.

Emircan İğrek ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada şarkısının çalıntı olmadığını söyleyerek iddiaları yalanladı. Müzisyen, bir Twitter kullanıcısının çalıntı iddiaları hakkındaki yorumlarını alıntılayarak, Türkü formundaki eserlerin melodilerinde benzerlikler olabileceğini söyledi.

‘TESPİTLERİN İSABETSİZ, BİLGİLERİN YANLIŞ’

İğrek’in iddialara verdiği yanıt şöyle:

“Sevgili Zian. heyecanını anlıyorum ama şarkım çalıntı değil. türkü formunda olduğu için birçok şarkının ara melodileri benzerlik hissi yaratabilir. bir filmin giriş müziğinden bir şarkı çıkardığımı düşünmeni de iyi niyetli bulamadım…

Şarkıdan bağımsız olan bir hikayesi var” diye de ben uydurmadım. şarkı internette mim olunca insanlar bu şekilde videolar çekti. Beni sebepsiz sevmemen konusuna bir şey diyemeyeceğim canın sağ olsun. fakat tespitlerin isabetsiz, bilgilerin yanlış.”

Haber Merkezi