Elde kalan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu alacak: Başvuru ve ödeme detayları belli oldu

Kurban pazarlarında satılamayan hayvanları Et ve Süt Kurumu alacak. Hayvan türüne göre ödeme miktarı ve başvuru detayları açıklandı.

Elde kalan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu alacak: Başvuru ve ödeme detayları belli oldu
Yayınlama: 29.06.2023
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya hesabından kurbanlık hayvanlara dair açıklama yaptı. Yumaklı, kurban pazarlarında satılamayan hayvanların Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından satın alınacağını açıkladı.

“Kurban Bayramı nedeniyle yetiştiricilerimiz tarafından hayvan pazarlarına getirilen ancak satılamayan kurbanlıklar, talep etmeleri halinde Et ve Süt Kurumumuz tarafından satın alınacak. Hayvansal üretimimize güç katan yetiştiricilerimizin her daim yanında olmaya devam edeceğiz” diyen Yumaklı, bakanlığın hayvanlar için verdiği cari alım fiyatlarını da duyurdu.

Bakan Yumaklı’nın paylaştığı rakamlara göre büyükbaşta cari alım fiyatları et/kilogram üzerinden şöyle: Erkek sığır 180 TL, düve ve erkek manda 170 TL, inek ve dişi manda 160 TL.

Küçükbaşta et/kilogram üzerinden kuzu 175 TL, toklu 160 TL, koyun 140 TL, oğlak 110 TL, çepiç 95 TL, keçi 95 TL olacak.

EK PRİM ÖDEMESİ DE GELİYOR

DHA’nın aktardığına göre, ESK, satılamayan hayvanların cari alım fiyatlarına ilave olarak nakliye, bakım ve besleme giderlerini de dikkate alarak, maliyetlerini telafi edici ilave prim ödemesi yapacak.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Yetiştiricilerin satılamayan hayvanları için en yakın ESK Kombina Müdürlüklerine, hayvan kimlik belgeleri ve kurbanlık hayvan satış noktasında görevli resmi veteriner hekim sevk raporu ile başvurması yeterli olacak. Büyükbaş mevcut cari alım fiyatlarına ek prim olarak et kilogramı üzerinden erkek sığıra 25 TL, düve ve erkek mandaya 25 TL, inek ve dişi mandaya ise 15 TL ödeme yapılacak. Küçükbaş mevcut cari alım fiyatlarına ek olarak da et kilogramı başına 5 TL kurbanlık kesim pirimi ödenecek.

Haber Merkezi