Ekonomik kriz anketi: Vatandaşların çoğunluğu yanlış ekonomi politikalarını işaret etti

Yöneylem Araştırma tarafından gerçekleştirilen “ekonomik krizin nedenleri” konulu ankette çıkan sonuçlara göre vatandaşların yüzde 77’si krizin sorumlusunun yanlış ekonomi politikları, yüzde 72’si liyakatsizlik, yüzde 57’si ise Cumhurbaşkanlığı hükümet Sistemi olduğunu düşünüyor.

Ekonomik kriz anketi: Vatandaşların çoğunluğu yanlış ekonomi politikalarını işaret etti
Yayınlama: 24.08.2023
A+
A-

Yöneylem Araştırma,  vatandaşlara “ekonomik krizin nedenlerini” sorduğu anketinin sonuçlarını paylaştı.

Araştırmanın sonucuna göre vatandaşların yüzde 77’si ekonomik krizin en önemli nedenini yanlış ekonomi politikaları olarak görüyor. Ankete katılanların yüzde 72’sine göre ise ekonomik krizin nedeni liyakatsizlik. Ekonomik krizin sorumlusu olarak katılımcıların yüzde 57’si Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin işaret ederken, “Dış güçlerin saldırıları” diyenlerin oranı ise yüzde 32 olarak çıktı.

Yöneylem Araştırma’nın 27-31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirdiği “Türkiye Siyaset Paneli” araştırmasının “Ekonomik Krizin Nedenlerine Dair Vatandaş Algısı” başlıklı anketinin sonuçlarını paylaşıldı.

2100 kişi ile görüşerek yapılan anket, 27 ilde gerçekleştirildi. Ankette, yüzde 95 güven aralığı, +/-2,14 hata payı gösterildi.

Haber Merkezi