Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni alıcı mı satıcı mı ödeyecek?

Araç alım – satımında ek vergiyi (MTV) kimin ödeyeceği belli oldu. 15 Temmuz tarihinden önce yapılan satışlarda aracı alan, sonrasında yapılan satışta için ise aracı satan ödeyecek.

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni alıcı mı satıcı mı ödeyecek?
Yayınlama: 21.07.2023
A+
A-

Araç sahiplerinden bu yıl ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınacak. Ek MTV’de yeni detaylar da ortaya çıktı. ‘Ek vergiyi alan mı satan mı ödeyecek?’ ödeyecek sorusu yanıt buldu.

Düzenlemenin yayımlandığı tarihte kayıt ve tescilli bulunan otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, uçak ve helikopterler dahil tüm taşıtlar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar kayıt ve tescil edilecek olan tüm taşıtlar, ek MTV kapsamında olacak. Ek MTV, 2023 yılı için tahakkuk ettirilen MTV tutarı kadar uygulanacak.

KRİTİK TARİH 15 TEMMUZ

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan taslağa göre, araç alım – satımında ek vergi sorumluluğu, kanunun yürürlük tarihine göre belirleniyor. NTV’nin haberine göre, kanunun yürürlüğe girdiği 15 Temmuz’dan önce yapılan devir işlemleri için aracı alan, sonrasında yapılan satışlar için aracı satan sorumlu olacak.

Taslak metinde verilen örnekte, 15 Mayıs 2023’te yani kanun çıkmadan aracını devreden otomobil sahibi değil, aracı alan kişi ek vergiden sorumlu olacak. Yine 21 Ağustos 2023’te yani kanun çıktıktan sonra aracını satan bir kişi ek vergiyi kendisi ödeyecek.

Kanunun yayımı itibarıyla MTV mükellefi olan kişilere, 2023 için tahakkuk ettirilen MTV’nin tamamı kadar ek vergi tahakkuk ettirilecek. Ek MTV’nin taksiti kanunun yayımlandığı ayı izleyen ayın yani ağustos sonuna kadar, ikinci taksiti ise kasım sonuna kadar ödenecek.

2023’ün ikinci yarısı ilk defa tescil edilen sıfır kilometre aracın ek MTV’si ise 6 aylık dönemden yarım hesaplanacak ve peşin ödenecek. Yani, Eylül 2023’te ilk defa kayıt ve tescil edilmiş otomobil için yıllık MTV’nin yarısı kadar ek MTV alınacak.

Ek MTV ödenmemiş taşıta muayene yapılmayacak.

6 Şubat Maraş merkezli depremden etkilenenler ek vergiden muaf olacak.

Haber Merkezi