DSÖ, Omicron alt varyantına karşı uyardı: ‘Riskli alanlarda maske takılmalı’

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron varyantının alt soylarının yayılımından endişeli olduklarını belirterek  ülkelerin uzun uçak yolculukları gibi riskli alanlarda yeniden maske takılmasını tavsiye etti.

DSÖ, Omicron alt varyantına karşı uyardı: ‘Riskli alanlarda maske takılmalı’
Yayınlama: 10.01.2023
A+
A-

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron varyantının alt soylarının yayılımından endişeli olduklarını belirterek  ülkelerin uzun uçak yolculukları gibi riskli alanlarda yeniden maske takılmasını tavsiye etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVID-19’a yol açan SARS-CoV-2 virüsünün Omicron varyantının alt soylarının yayılımından endişeli. DSÖ yetkilileri bugün yaptıkları açıklamada Omicron’un alt varyantı XBB.1.5’in ABD’de hızla yayıldığını vurgulayarak ülkelerin uzun uçak yolculukları gibi riskli alanlarda yeniden maske takılmasını tavsiye etmeyi gündemlerine almaları gerektiğini söyledi.

OMİCRON’UN EN BULAŞICI ALT VARYANTI

ABD’li sağlık yetkilileri daha önce şimdiye kadar tespit edilen en bulaşıcı Omicron alt varyantı olan XBB.1.5’in, 7 Ocak’ta sona eren haftada ABD’deki COVID-19 vakalarının yüzde 27,6’sını oluşturduğunu açıklamıştı. DSÖ yetkilileri yaptıkları basın toplantısında XBB.1.5’in Avrupa’da da az sayıda ancak gideren artan sayıda tespit edildiğini vurguladı.

XBB.1.5’in dünya çapında egemen varyant haline gelerek yeni bir dalgaya neden olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Uzmanlar, mevcut aşıların ciddi semptomlara, hastaneye yatışa ve ölüme karşı koruma sağlamaya devam ettiğini söylüyor. XBB.1.5, şu anda küresel olarak baskın olan ve en bulaşıcı varyantı olan Omicron’un alt varyantı. XBB.1.5 ilk olarak geçen ekim ayında tespit edilen ve diğer iki Omicron alt varyantının bir rekombinantı olan XBB’den türedi.

‘TEK BİR COĞRAFİ ALANA ODAKLANILARAK GAFİL AVLANILMAMALI’

DSÖ’nün Avrupa Kıdemli Acil Durum Sorumlusu Catherine Smallwood, ülkelerin uzun mesafeli uçuşlar gibi yüksek riskli ortamlarda yolculara maske takmalarının tavsiye edilmesi gerektiğini belirterek, “Bu, COVID-19 bulaşının yaygın olduğu herhangi bir yerden gelen yolculara verilen bir tavsiye olmalıdır” dedi. Smallwoood, “Ülkelerin kalkış öncesi testler için kanıtlara bakması gerektiğini” belirterek, yalnızca belirli bir coğrafi alana odaklanarak “gafil avlanmamanın” çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi. “Bizim görüşümüz, seyahat önlemlerinin ayrımcı olmayan bir şekilde uygulanması gerektiğidir” dedi.

XBB.1.5’in ABD ve ötesinde yeni bir vaka dalgasını körüklediğine dair endişeler, geçen ay “sıfır COVID” politikasından uzaklaşmasının ardından Çin’deki vakalardaki artışla aynı zamanda yükseliyor. DSÖ tarafından bu ayın başlarında bildirilen verilere göre, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan bir analiz, ülke kaynaklı enfeksiyonlar arasında Omicron alt varyantları BA.5.2 ve BF.7’nin baskın olduğunu gösterdi. DSÖ de dahil olmak üzere birçok bilim insanı, Çin’in salgının gerçek boyutunu muhtemelen eksik bildirdiğine inanıyor. ABD dahil bir düzineden fazla ülke Çin’den gelen yolculardan negatif sonuçlu PCR testi talep ediyor.

Haber Merkezi