DSÖ, Covid-19 aşı tavsiyelerini revize etti: ‘Her yaş için güvenli’

Dünya Sağlık Örgütü, revize edilmiş Covid-19 aşı tavsiyelerinde, ‘yaşlı ve risk altındaki grubun son aşısından 6 ila 12 ay sonra hatırlatma dozunu alabileceği’ bilgisini verdi.

DSÖ, Covid-19 aşı tavsiyelerini revize etti: ‘Her yaş için güvenli’
Yayınlama: 29.03.2023
A+
A-

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 aşılama önerilerini salgının yeni bir aşaması için revize ederken ‘sağlıklı çocuklar ve ergenlerin mutlaka bir aşıya ihtiyaç duymayabileceğini, ancak yaşlı ve risk altındaki grubun son aşısından 6 ila 12 ay sonra hatırlatma dozunu alabileceğini’ belirtti.

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, DSÖ’nün bağışıklama uzmanlarından oluşan Stratejik Danışma Grubu’nun (SAGE), Omicron’un etkisini ve enfeksiyon ile aşılama nedeniyle nüfus düzeyindeki yüksek bağışıklığı yansıtmak için Covid-19 aşılarının kullanımına öncelik verilmesine yönelik yol haritasını revize etti.

AA’nın aktardığı yol haritasına göre SAGE, SARS-CoV-2 enfeksiyonundan ölüm ve ciddi hastalık riski en yüksek olan kişileri korumaya öncelik vermeye ve dirençli sağlık sistemlerini devam ettirmeye odaklanmayı sürdürdü.

Aşılamada hatırlatma dozları ve bunların aralıkları hakkında gözden geçirilmiş tavsiyeler yer alırken Covid-19 aşılaması için yüksek, orta ve düşük olmak üzere üç öncelikli gruba değinildi.
Haber Merkezi