Dolly’i klonlayan bilim insanı Wilmut hayatını kaybetti

Yetişkin somatik bir hücreden klonlanan ilk hayvan olan koyun Dolly’i klonlayan bilim insanı olarak bilim tarihine geçen Ian Wilmut 79 yaşında hayatını kaybetti.

Dolly’i klonlayan bilim insanı Wilmut hayatını kaybetti
Yayınlama: 13.09.2023
A+
A-

Edinburgh Üniversitesi’ne bağlı Roslin Enstitüsü, koyun Dolly’i klonlayarak tarihe geçen bilim insanı Ian Wilmut’un 79 yaşında hayatını kaybettiği duyurdu.

Üniversiteden yapılan açıklamada, Wilmut için “Genetiği değiştirilmiş koyun yapmak için kullanılabilecek klonlama ve nükleer transfer tekniklerini geliştirme çabalarına öncülük etti” denildi.

Ian Wilmut, Keith Campbell ile birlikte 1996 yılında Dolly’yi klonlamıştı. Wilmut’a yıllar önce Parkinson teşhisi konmuştu.

Öte yandan Dolly, klonlanmasının ardından 6 kuzu doğurmuş ve 14 Şubat 2003’te ilerleyen akciğer hastalığı nedeniyle uyutulmuştu.

Dolly ölmesine rağmen Prof. Wilmut çalışmalarını Edinburgh’ta yenilenebilir tıp araştırmaları merkezinin üreme biyolojisi bölümünün başkanı olarak sürdürdü. Onun bu başarısı tedavi amaçlı hayvan klonlamalarının da önünü açtı. Bu amaçlarla hayvan klonlama, önemli tıbbi bilimsel gelişmelerin kapısını aralamakta büyük umut ışığı oldu.

Haber Merkezi