Diyanet’ten seccade açıklaması: Kutsiyeti yok

Son günlerde Kılıçdaroğlu’nun seccadeye basması üzerine başlayan tartışmalara dair soruyu yanıtlayan fetva görevlisi, seccadenin bir kutsiyetinin olmadığını açıkladı.

Diyanet’ten seccade açıklaması: Kutsiyeti yok
Yayınlama: 03.04.2023
A+
A-

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seccadeye bastığı fotoğrafların servis edilmesi sonrası iktidar tarafı Kılıçdaroğlu’nu hedef göstermişti.

Konu üzerine Kılıçdaroğlu’nun üzüntüsünü dile getirmesine rağmen son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün yaptığı konuşmada kendisine seccade hediye edilmesi üzerine, “Bu seccade ayakkabılarla basmak için değil ha. İnşallah 15 Mayıs’ta şükür namazını bu seccadede kılabiliriz.” sözlerini sarf etmişti.

Diken’den Bilal Çelik Diyanet’in Alo 190 Fetva Hattı’nı arayarak seccadeye basmanın günah olup olmadığını sordu. Diyanet’ten bir görevli ise “Seccadeye basmak günah değil” diye yanıt verdi.

“SECCADENİN KUTSİYETİ YOK”

Görevli şunları kaydetti:

*Seccadenin (kullanmanın) şöyle bir mantığı var; bizim namazın farzlarından dediğimiz ‘necasetten taharet’ diye bir kural vardır. Bu kuralda, bedenimizde, elbisemizde ve namaz kılacağımız yerde dinen ‘necaset’ sayılan hiçbir şeyin olmaması gerekiyor.

*O yüzden, bu seccade nasıl abdest alıp bedenimizi temizliyorsak, gusül alıp manen temizleniyorsak, elbisemizi temiz hale getiriyorsak, namaz kıldığımız yeri temiz hale getirmek için kullandığımız bir şey.

*Seccade sermek gerekir mi? Hayır gerekmez. Bütün yerler insana mescittir. Mesela temiz topraktır, gidersiniz toprağın üzerinde direkt namaz kılarsınız.

*Yani seccadenin özelliği, kutsiyeti yok. Temizlik için kullanılan, elbiselerimiz gibi bir şey. Sadece üzerine namazı hatırlatıcı bir şeyler yazıyorsa,  ibadete saygıyı temsil ediyor, o (kadar).

*O (seccade) temizliği sağlamak maksadıyla yapılmış, bize gerekli olduğu düşünülmüş bir eşya. İsmine de secde edilen yer anlamına gelen ‘seccade’ denmiş.

*Mesela namaz kılacağımız yer temiz değildir… Bebeğiniz var, evdesinizdir, çocuk dolaşıyor yerlerde, bezin kenarından bir şeyler kaçıyor, halıya oturuyor… Siz siliyorsunuz ama içinize sinmiyor. Ne yapıyorsunuz; onun üzerine seccade seriyorsunuz. İçinize sinerek namaz kılıyorsunuz. Çünkü bütün eve kontrol sağlayamıyorsunuz, temizliği sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir şey.

Haber Merkezi