Devlet korumasındaki özel gereksinimli çocuk istismara maruz bırakıldı

Abisi ve başka iki kişi tarafından istismara maruz bırakılan özel gereksinimli kızın, devlet koruması altına alındıktan sonra da korunamayarak cinsel istismara maruz kaldığı ortaya çıktı.

Devlet korumasındaki özel gereksinimli çocuk istismara maruz bırakıldı
Yayınlama: 09.08.2023
A+
A-

Küçük yaşlarda aile içi ve dışı istismara maruz bırakılan özel gereksinimli kız çocuğu B. A., Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Yalova’da “koruma” altına alındı. B. A.’yı istismara maruz bırakan abisi ve diğer iki kişi ise cinsel istismar nedeniyle tutuklandı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre bir süre sonra anneannesine teslim edilen B.A., onun da kendisine bakamayacağını söyleyince 2020’nin Eylül ayında Çocuk Mahkemesi kararı ile 14 yaşında yeniden koruma altına alındı. Erzurum Nenehatun Çocuk Evleri Sitesi’ne yerleştirilen B. A. burada da korunmadı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 4 Ocak 2022 tarihli ve “gizli” ibareli raporlarında B. A.’nın koruma altındayken de defalarca cinsel istismara maruz bırakıldığı ifade edildi.

Raporlarda devletin çocuğu korumadığı şu ifadelerle anlatıldı:

“B.A. özel eğitim okulu 9’uncu sınıf öğrencisidir. Çocuk kuruluştan izinsiz ayrılmaya başlamış, dışarıdaki olumsuz çevresi nedeniyle birçok kez cinsel istismara maruz kaldığı öğrenilmiştir. Instagram’daki yazışmalarına çocukla birlikte bakılmış, birçok erkek tarafından uygunsuz teklifler yapıldığı görülmüştür. Kendisine uyuşturucu madde kullandırıldığını beyan etmektedir. Dışarıda başına olumsuz şeyler geldiğini ifade etmektedir. Birçok defa nitelikli cinsel istismar olayı yaşadığı…”

“BİRÇOK SKANDALIN ÜSTÜ KAPATILDI”

Bakanlığın raporlarında çocuğu cinsel istismara maruz bırakanlar hakkında şikâyetlerin yapıldığı ve adli süreçlerin devam ettiği ifade edildi. Fakat raporlarda koruma altındaki çocuğu kimlerin istismar ettiği, hukuki bir sürecin başlayıp başlamadığı ise açıklanmadı. Çocuğu korumayan ve ihmaller nedeniyle defalarca cinsel istismara maruz bırakılmasına neden olan bakanlık personelleri hakkında da bir soruşturma açılıp açılmadığına dair bir bilgiye yer verilmedi. BirGün’ün bakanlık kaynaklarından edindiği bilgilere göre ise bu konuda hiçbir bakanlık personeli hakkında soruşturma başlatılmadı.

Konuya dair görüş veren bakanlık personelleri ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda cemaatlerin hızla örgütlediğini belirterek liyakatsizliğe dikkat çekti ve birçok skandalın üzerinin kapatıldığını iddia etti.

Haber Merkezi