Deniz Baykal hayatını kaybetti

CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal, 84 yaşında hayatını kaybetti.

Deniz Baykal hayatını kaybetti
Yayınlama: 11.02.2023
A+
A-
CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal, 84 yaşında hayatını kaybetti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  CHP Eski Genel Başkanı ve Antalya milletvekili Deniz Baykal’ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Genel Başkanımız, Türkiye ve Cumhuriyet Halk Partimizin sevdalısı, Antalya milletvekilimiz, kıymetli büyüğümüz Sayın Deniz Baykal’ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrendim. Bize mücadelelerle dolu bir hayat öyküsünü miras bıraktı. Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal, babasının bu sabah Ankara’daki evinde vefat ettiğini, cenazesini salı günü Antalya’da defnetmeyi planladıklarını söyledi.

84 yaşında vefat eden Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal, “Babam bu sabah evinde uykusunda vefat etti. Cenazeyi salı günü Antalya’da defnetmeyi planlıyoruz” bilgisini verdi.Taziyeleri Ankara’daki evlerinde öğleden sonra kabul edeceklerini ifade eden Aslı Baykal, “Hepimizin başı sağ olsun.” dedi.

DENİZ BAYKAL KİMDİR?

Deniz Baykal, 20 Temmuz 1938’de Antalya’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Doktorasını Siyasal Bilgiler Fakültesinde tamamladı. ABD Colombia ve Berkeley Üniversitelerinde iki yıl süreyle doktora sonrası çalışmalarına devam etti. Siyasal Bilgiler Fakültesinde siyaset bilimi doçenti olarak öğretim üyeliği görevinde bulundu.

İlk defa 1973 Türkiye genel seçimlerinde meclise giren Baykal, 37. Hükümet’te Maliye Bakanı ve Bülent Ecevit’in kuruduğu 42. Hükümet’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak yer aldı. 12 Eylül Darbesi’den sonra Cumhuriyet Halk Partisi kapatılınca 1987 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP)’den milletvekili olarak seçildi.

1992 yılında tekrar kurulan CHP’nin genel başkanı seçildi. Baykal’ın genel başkanlığını yaptığı CHP, Tansu Çiller’in genel başkanlığını yaptığı Doğru Yol Partisi ile 1995 Türkiye genel seçimlerinin ardından koalisyon hükümeti kurdu. 1995–1996 yılları arasında Başbakan yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. 1999 Türkiye genel seçimlerinde partisi CHP yüzde 10’luk seçim barajını geçemeyince istifa etti. Eylül 2000 tarihinde tekrar CHP genel başkanı seçildi ve 2002 Türkiye genel seçimlerinde partisi ana muhalefet oldu. 2010 yılında genel başkanlıktan istifa etti.

Baykal, meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla 2015 Türkiye genel seçimleri’nden sonra bir süre Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak görev yaptı. Haziran-Temmuz 2015 TBMM Başkanlığı seçimi’nde CHP meclis başkanı adayı oldu fakat Adalet ve Kalkınma Partisi meclis başkanı adayı İsmet Yılmaz’a yenildi. Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nden sonra meclisteki en yaşlı milletvekili olduğu için 17 Kasım 2015’te bir süre TBMM Meclis başkanı olarak görev yaptı. TBMM Meclis başkanlığı görevine Baykal yerine 22 Kasım 2015 tarihinde Meclis başkanı olarak seçilen AK Parti milletvekili İsmail Kahraman geçti.

 

Haber Merkezi