Çocuk istismarı vakaları yargıya taşınmıyor

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Türkiye’deki istismar vakalarının yıllardır çözülemediğini söylerken, yaşanan istismarların yargıya intikal etmediğini ifade etti.

Çocuk istismarı vakaları yargıya taşınmıyor
Yayınlama: 19.01.2023
A+
A-

Türkiye’de son haftalarda tarikatlarda meydana gelen çocuk istismarı olayları büyük bir infial yarattı.

TBMM Çocuk İstismarını Araştırma Komisyonu’nun son toplantısında komisyonun çalışma yöntemleri ele alınırken, İstanbul’da başta Hiranur Vakfı olmak üzere çok sayıda kesimle temas edilmesine karar verildi.

TBMM Çocuk İstismarını Araştırma Komisyonu’nun son toplantısında, komisyonun çalışma yöntemi ele alındı. İstanbul’da başta Hiranur Vakfı olmak üzere çok sayıda kesimle temas edilmesine karar veren komisyon üyeleri, son detayları gelecek hafta karar aldıktan sonra İstanbul temaslarına başlayacak.

İSTİSMAR OLAYLARI ÇÖZÜLMÜYOR

BirGün’den Hüseyin Şimşek’e konuşan CHP Kütahya milletvekili Ali Fazıl Kasap, komisyon çalışmalarının istismarın sona erdirilmesi için önemli olduğunu ifade ederken, Türkiye’deki istismar olaylarının yıllardır çözülemediğini söyledi.

Kasap, “Çocuklara yönelik pozitif ayrımcılık olması gereken bir ülkedeyiz ama bir çocuk doğru dürüst muayene bile olamıyor. Bir çocuk için çocuk psikiyatristinde emin olun doğru dürüst sıra alamazsınız, artı, beş on dakikalık muayenelerle de mümkün değil. Okulların rehberlik bölümlerinde yeterli düzeyde PDR uzmanı bile yok” dedi.

Çocuk hekimi olan CHP’li Kasap, şunları söyledi: “Çocuğun okul öncesi eğitimiyle ilgili Türkiye ’de yaygınlaşmış şeyler yok. Çocuğun dört değişik istismar türü var, fiziksel istismar, cinsel istismar, duygusal istismar, bir de çocuk ihmali. Buradaki mevzularda Türkiye’de çocuğun istismara maruz kaldığı hangileri var diye sorarsak bence hepsi var.”

BİN İSTİSMARDAN 10’U BİLE YARGIYA GİTMİYOR

25 yıllık hekimlik geçmişinde karşılaştığı istismar vakalarını da anlatan Kasap, “Bine yakın çocuk istismarı gelmiştir, bunlardan 10’u bile yargıya intikal etmemiştir, o kadarını söyleyeyim ve okullarda olan bitenden okul idarecilerinin de rehberlikçilerin de haberi yoktur… Bu çocuklar herhangi bir psikolojik travmaya maruz kaldığında bu istismardan dolayı, emin olun Türkiye’de ulaşabilecekleri çocuk psikiyatrisi yok” diye konuştu.

Haber Merkezi