Çin’de Covid-19 vakalarında artış: Yaşlıların evine gitmeyin

Covid-19 vakalarındaki artışın sürdüğü Çin’de sağlık yetkilileri, ‘yaşlı akrabaların ziyaret edilmemesi’ için uyarıda bulundu.

Çin’de Covid-19 vakalarında artış: Yaşlıların evine gitmeyin
Yayınlama: 12.01.2023
A+
A-
Salgının başından bu yana uygulanan katı tedbirlerin gevşetildiği Çin’de Covid-19 vakalarındaki artış sürerken, sağlık yetkilileri, Ay Takvimi’ne göre yeni yılın başladığı Bahar Bayramı tatilinde ‘yaşlı akrabaların ziyaret edilmemesi’ için uyarıda bulundu. Pekin hükümetinin danışma ekibinden Prof. Guo Jianwen, “Onları önemsediğinizi göstermem birçok yolu var. Virüsü evlerine götürmek zorunda değilsiniz” dedi.

Çin’in geleneksel yeni yıl kutlaması olan Bahar Bayramı tatilinde büyük şehirlerde yaşayanların memleketlerini ziyaret etmek için taşraya yapacakları seyahatlerle, virüsün daha geniş alana yayılabileceği, kırsal bölgelerde yeni bir salgın dalgasına yol açabileceğinden endişe ediliyor.

İnternete sızan bir hükümet belgesi, 1-20 Aralık tarihlerinde başkent Pekin ile Guangcou ve Şanghay gibi büyükşehirlerdeki yayılmanın 248 milyon yeni enfeksiyona yol açtığına işaret ederken, ülkenin en büyük şehri olan 25 milyonluk Şanghay’da sağlık yetkilileri, virüsün aralık sonu itibarıyla nüfusun yüzde 70’ine bulaştığını ifade etmişti.

Haber Merkezi