CHP’li Sarıbal’dan Alan Başkanlığı tepkisi: Bursalılar Uludağ’a gelemeyecek

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Uludağ Alan Başkanlığı’na tepki göstererek amacın yetki karmaşasını ortadan kaldırmak değil, Uludağ’ı rant alanına çevirmek olduğunu söyledi.

CHP’li Sarıbal’dan Alan Başkanlığı tepkisi: Bursalılar Uludağ’a gelemeyecek
Yayınlama: 12.01.2023
A+
A-

AK Parti Bursa milletvekillerinin imzasını taşıyan Uludağ Alan Başkanlığı yasa teklifi, 10 Aralık’ta TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda kabul edildi. Teklifin önümüzdeki günlerde Meclis’e gelmesi bekleniyor.

Alan Başkanlığı’na karşı çevre örgütleri ve siyasi partiler tepkilerini sürdürüyor.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da Uludağ’ın Milli Park statüsünden çıkarılmak istenmesine tepki gösterdi. Yasa teklifi hazırlanırken öne sürülen gerekçe Uludağ’da bir yetki karmaşası olduğu yönündeydi. Bu gerekçenin doğru olmadığını söyleyen Sarıbal, amacın Uludağ’a çökmek olduğunu dile getirdi.

ULUDAĞ’I RANT ALANINA ÇEVİRMEK İSTİYORLAR

Uludağ’ın yönetiminin kanunlar çerçevesinde Milli Parklar Genel Müdürlüğü olduğunu açıklayan Sarıbal, Büyükşehir Belediyesi’nin, Valiliğin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ve Devlet Su İşleri’nin Uludağ’a müdahale ederek burayı bir rant alanına çevirmek istediğini ifade etti.

ULUDAĞ’DAKİ DENGENİN KORUNMASI GEREKİR

Alan Başkanlığı için ikinci gerekçenin otopark, tuvalet ve otellerin yeterli olmaması olarak açıklandığını söyleyen Sarıbal, “Oysa bütün dünya bilir ki bu tür yerlerin koruma ve kullanma dengesi vardır. Yani bir taraftan koruyacaksınız, bir taraftan dengeli olarak onun var olan değerlerinden yararlanacaksınız. Turizm potansiyelinden, doğa turizmi, kültür turizmi, kış turizmi elbette bütün bunlardan yararlanılsın ama koruma ve kullanma dengesini kaçırırsanız burayı mahvedersiniz.” şeklinde konuştu.

“ULUDAĞ’A YOKSULLARIN GELMESİNİ ENGELLEYECEKLER”

Yetkililerin ‘günlük gelenlerle kalıcı gelenler arasında bir çizgi oluşturmamız lazım’ sözlerini değerlendiren Sarıbal, “Yani açıkçası şu, biz gündelik gelenlere bir sınır biçeceğiz. Onlar her yere gidemeyecek. Bu 20 bin dönüm yeri biz gettolaştıracağız. Buraya sadece zengin olanlar, parası, pulu olanlar, buraya yatırım yapanlar gelsin. Ama Bursa halkı bugün 130 TL olan teleferiğe binip buraya gelemeyecek durumda.” dedi.

Uludağ’da kar olmadığını, yılbaşında otellerin boş kaldığını aktaran Sarıbal, bunun sebebinin de imar fazlalığı ve fazla insanlaştırma olduğunu söyledi.

Sarıbal son olarak AK Parti Bursa milletvekillerine seslenerek, “Bursalı AKP’li milletvekillerine buradan tekrar sesleniyorum lütfen ama lütfen derhal bu yasa teklifini geri çekin. Bursa sokaklarında Bursa dağına, Uludağ’a ihanet etmeyin. Bursa’nın sokaklarına çıkacak yüzünüz olsun.” çağrısında bulundu.

Haber Merkezi