CHP’li Öztürk’ten Bulgaristan seçimleri için sandığa gidin çağrısı

CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, 9 Haziran’da gerçekleşecek Bulgaristan seçimleri için, vatandaşlığa sahip olanlara sandığa gitme çağrısında bulundu. Öztürk, “Sahip olduğunuz haklara ve özgürlüklere, Bulgaristan demokrasisine sahip çıkın” dedi.

CHP’li Öztürk’ten Bulgaristan seçimleri için sandığa gidin çağrısı
Yayınlama: 08.06.2024
A+
A-

Bulgaristan Cumhuriyeti’nde 9 Haziran 2024 tarihinde AB Parlamentosu ve Bulgaristan Parlamentosu seçimleri yapılacak. Ülke genelinde 166 sandıkta, Bursa’da ise 41 sandıkta Bulgaristan vatandaşlığına sahip olanlar oy kullanabilecek. Türkiye’de 280 bin, Bursa’da ise 73 bin kişi Bulgaristan seçimlerinde oy kullanmak hakkına sahip.

CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk de oy kullanacak vatandaşlara haklarına ve özgürlüklerine sahip çıkmak adına sandığa gitme çağrısında bulundu.

Çağrısında Bulgaristan demokrasisine sahip çıkmanın önemini vurgulayan Öztürk, “Bulgaristan’da 3 yıldır 6. genel seçim. Bir türlü koalisyon net olarak kurulamadı. O yüzden seçime katılım ve Bulgaristan’daki bu hükümet ve koalisyon sorununun çözülmesi için de Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının seçime katılımı çok önemli” dedi.

Bulgaristan vatandaşlığına sahip vatandaşlara seslenen Öztürk, “Sahip olduğunuz haklara ve özgürlüklere, Bulgaristan demokrasisine sahip çıkın. Çünkü buraya gelme nedenlerinizi, zorunlu göç ve yaşananları çok iyi biliyorsunuz. Dolayısıyla bunların tekrar etmemesi adına orada sizi temsil edecek siyasi partiye oy verin ve onlar için sandığa gidin” şeklinde konuştu.

Öztürk ayrıca yerel yönetimler ve kamunun işbirliğiyle seçime katılım için tüm hazırlıkların tamamlandığını dile getirirken, seçim sonrasında da güçlü bir koalisyon kurulması temennisinde bulundu.

Haber Merkezi