CHP’de bakan adaylarında 7 isim öne çıktı

14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçimlere hazırlanan CHP’de, iktidara gelinmesi durumunda bazı bakanlıklar için öne çıkan isimler öne çıkıyor. CHP’de aday olmayan parti yöneticilerinin isimleri İçişleri, Hazine, Enerji, Adalet gibi bakanlıklar için konuşulmaya başlandı.

CHP’de bakan adaylarında 7 isim öne çıktı
Yayınlama: 11.04.2023
A+
A-

Millet İttifakı bir yandan 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçimlere dair çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da iktidara gelmeleri durumunda çizecekleri yol haritasını belirliyor.

Millet İttifakı’nın iktidara gelmesi durumunda bakanlıklara getirilecek isimlere dair ön çalışmalar yapan ittifak, ilk olarak güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni’nde yer alan bakanlık değişiklerine imza atacak.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre;

-17 olan bakanlık sayısı, 22’ye çıkarılacak.

-Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki kurullar ve ofislerin görevlerine son verilecek, yetkiler bakanlıklara devredilecek.

-Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yapısı değişecek, “Kadın, Aile ve Çocuk Bakanlığı” olarak yapılandıracak.

-Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “İklim, Çevre ve Orman Bakanlığı” şeklinde yapılandırılacak.

-Şehircilik ve Afet Yönetimi Bakanlığı kurulacak.

-Hazine ve Maliye Bakanlığı ikiye bölünecek. Ticaret Bakanlığı, Esnaf ve Ticaret Bakanlığı olacak, Bilişim ve Yenilikçilik Bakanlığı da kurulacak.

BAKAN ADAYLARI

Bakanlıkların yapıları üzerine değişiklikler planlayan CHP’de, aynı zamanda yeni dönemde iktidarın kazanılması durumunda bu pozisyonlara kimlerin atanacakları da tartışılıyor. Edinilen bilgiye göre, milletvekili adayı olmayan 7 parti yöneticisinin ismi, bakanlıklar için konuşulanlar arasında.

Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in yeni dönemin Adalet Bakanı olabileceği kaydedildi. Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın ismi ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı için dillendiriliyor.

Milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunan ancak daha sonra bu başvurusunu geri çeken Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın, Kadın, Aile ve Çocuk Bakanı olabileceği ifade ediliyor. Genel Sekreter Selin Sayek Böke’nin de Hazine Bakanı olabileceği iddia ediliyor.

İÇİŞLERİ İÇİN ÖZKOÇ İDDİASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’in yeni kurulacak Bilişim ve Yenilikçilik Bakanlığı ya da Gençlik ve Spor Bakanlığı için isminin geçtiği ifade edilirken Bülent Kuşoğlu için ise “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına atanacak” iddiaları dile getiriliyor.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un yeni dönemin İçişleri Bakanı olabileceği kaydedilirken İYİ Parti’nin bu bakanlığı isteyebileceği de kaydediliyor.

Haber Merkezi