CHP İnegöl, Boğazköy’deki kirliliğe dikkat çekmek için bir ton çöp topladı

CHP İnegöl İlçe Örgütü, Boğazköy Barajı’ndaki çevre kirliliğine dikkat çekmek için baraj çevresinde 1 tona yakın çöp topladı.

CHP İnegöl, Boğazköy’deki kirliliğe dikkat çekmek için bir ton çöp topladı
Yayınlama: 03.09.2023
A+
A-

CHP İnegöl İlçe Başkanı Zemci Şahin ve ilçe örgütü yöneticileri, Boğazköy Barajı ve çevresindeki kirliliğe dikkat çekmek için çevre temizliği yaptıktan sonra açıklamada bulundu.

CHP İnegöl İlçe Örgütü olarak Boğazköy Barajı’nda yaşanılan balık ölümlerinden sonra bölgede inceleme yaptıklarını belirten Şahin, kamuoyunun dikkatini çekebilmek için çevreyi temizlediklerini ve böylece barajın etrafına gelen insanlara örnek olmak istediklerini söyledi. Şahin ayrıca İnegöl Belediyesi’nden de alandaki denetimi sağlamasını ve çöp konteyneri koymalarını talep etti.

“BALIK ÖLÜMLERİ KİRLİ SUDAN KAYNAKLANIYOR”

Boğazköy Barajı’nın etrafının kirli ve çöp yığınlarıyla dolu olduğunu dile getiren CHP İnegöl İlçe Yöneticisi Mustafa Tanrıkulu, “Amacımız duyarlılık oluşturabilmek. Bölgeye gelecek olan insanların burayı temiz bulmaları için temiz tutmalarını sağlamaktır. İnegöl Belediyesi su arıtma tesisini faaliyete geçirmek için çalışmalar yapıyor ama yeterli değil. Yetkililer balık ölümlerinin sıcak havadan kaynaklandığını söylediler ama bu doğru değil. Balık ölümleri sıcak sudan değil kirli sudan kaynaklanıyor.” dedi.

Tanrıkulu yetkililerden daha fazla su arıtma tesislerini faaliyete geçirmelerini, organize sanayi bölgesindeki fabrikaların atık sularının buraya akmamasının sağlamasını istediklerini belirtti. Tanrıkulu ayrıca İnegöl halkına piknik alanlarında duyarlı olmaları, atıklarını da çöplere atma çağrısında bulundu.

1 KİLOMETRELİK ALANDA 1 TONA YAKIN ÇÖP

CHP İnegöl İlçe Örgütü, yaklaşık 2 saat süren çevre temizliğiyle bir kamyonet dolusu çöp topladı. Zemci Şahin, “Bir kilometrelik alanda pet şişe ve benzeri atıkların toplanmasıyla bir tona yakın çöp çıktı. Buraya gelip pikniğini yapan vatandaşlar, burayı nasıl temiz buldularsa lütfen aynı şekilde temiz bıraksınlar. Çevre sadece Çevre Günü’nde hatırlanmamalı, çevreyi her zaman temiz tutmalıyız” dedi.

Haber Merkezi