CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala, Bakanlığa iş güvencesi olmayan sağlık çalışanlarını sordu

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala, Aile Sağlığı Merkezlerinde iş güvencesi olmaksızın istihdam edilen grup elemanları hakkında Sağlık Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala, Bakanlığa iş güvencesi olmayan sağlık çalışanlarını sordu
Yayınlama: 14.08.2023
A+
A-

CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, Aile Sağlığı Merkezlerinde iş güvencesi olmaksızın istihdam edilen hemşire, ebe, acil tıp teknisyeni, tıbbi sekreter, temizlik elemanı gibi grup elemanları hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yazılı olarak cevaplaması için soru önergesi verdi.

TBMM, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Pala, sağlık çalışanlarının özlük haklarındaki düşüklüğün ülkemizdeki sağlık sisteminin en temel sorunlarından biri olduğunu belirterek, söz konusu sağlık çalışanlarının özlük haklarına ilişkin Sağlık Bakanlığına şu soruları yöneltti:

“Türkiye’de grup elemanı olarak Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan personel sayısı kaçtır? Değişik mesleklerde grup elemanı olarak görev yapan sağlık çalışanlarının görev tanımları, yetki ve sorumlulukları nelerdir? Özveriyle görev yapan grup elemanlarının hak mağduriyetlerinin giderilmesi, özlük ve mali haklarının iyileştirilmesi hususunda Bakanlığın herhangi bir çalışması var mıdır? Grup elemanlarının, Aile Sağlı Merkezlerinde, Sağlık Bakanlığı tarafından kamu çalışanı olarak istihdam edilmesine ilişkin Bakanlığın herhangi bir planı var mıdır?”

Haber Merkezi