‘Cem Karaca’nın Gözyaşları’ filmine İklim Karaca’dan dava: Durdurulması için mahkemeye başvurdu

Sanatçı Cem Karaca’nın eşi İlkim Karaca, ‘Cem Karaca’nın Gözyaşları’ filmi için kendisinden izin alınmadığı ve filmin bu haliyle kişilik haklarına zarar verdiği gerekçesiyle durdurulması için mahkemeye dilekçe sundu.

‘Cem Karaca’nın Gözyaşları’ filmine İklim Karaca’dan dava: Durdurulması için mahkemeye başvurdu
Yayınlama: 24.08.2023
A+
A-

Çekimlerine kısa süre önce başlanan ve 2004 yılında vefat eden sanatçının hayatına odaklana ‘Cem Karaca’nın Gözyaşları’ isimli kurmaca filme Karaca’nın eşi İklim Karaca’dan itiraz geldi.

İsmail Hacıoğlu’nun Cem Karaca’yı canlandıracağı filmin hikayesinde sanatçının eşi İklim Karaca’ya yer verilmediği ve kendisinden izin alınmadığı ortaya çıktı.

İlkim Karaca’nın avukatı Eda Salman aracılığıyla mahkemeye sunduğu 8 sayfalık dilekçede, söz konusu filmin İklim Karaca’nın kişilik haklarına ve sanatçının hatırasına zarar vereceği belirtildi.

Birsen Altuntaş’ın haberine göre, dilekçenin devamında Karaca adına avukatı Salman şu taleplerde bulundu.

“Davalılarca yapımcılığı gerçekleştirecek çekim sürecine girilen Cem Karaca’nın hayatını ele alan sinema filminin çekimlerini durdurulması, filme dair tüm video, fotoğraf, fragman, film kaydı v.s görsel işitsel görsel kayıtların yayınlanmasının önlenmesi bu kapsamda yönelikle yargılama süreci boyunca ihtiyaten yargılama sonunda kesin olarak saldırı tehlikesinin önlenmesi yönünde tedbir kararı tesis edilmesi…”

Avukat Eda Salman, İklim Karaca ve Cem Karaca’nın özel hayatına dair bilgilerin korunması için yargılamanın gizliliğini talep ettiği dilekçede ayrıca, filmin çekimlerinin durdurulması yönündeki taleplerinin gerekçelerini sıraladı.

‘KİŞİLİK HAKLARI İHLAL EDİLİYOR’

Dilekçede yer alan ifadeler şöyle:

İlkim Karaca merhum Cem Karaca’nın 5. ve son eşi, yasal mirasçısı ve menajeridir.
Davalı yapım şirketleri, müvekkilden izin almadan merhum Cem Karaca’nın hayatını konu alan bir sinema filmi çekmektedir.

Müvekkilin kişilik haklarının ihlal edilme tehlikesi mevcuttur.

Müvekkilden, merhumun hayatının senaryolaştırılması ve sinema filmi haline getirilmesi için hiçbir izin alınmamıştır.

Senaryo desteği, merhum Cem Karaca’nın ve müvekkilin ihtilaf içinde olduğu kişilerden alınmaktadır.
Cem Karaca’nın ve annesi Toto Karaca’nın, Emrah Karaca ve Feride Balkan (Cem Karaca’nın üçüncü eski eşi) ile olan ihtilafı.

Müvekkilin Emrah Karaca ve Feride Balkan ile olan ihtilafı.

Cem Karaca ve müvekkilin Meriç Başaran (Cem Karaca’nın ikinci eski eşi) ile olan ihtilafı.
Emrah Karaca, Feride Balkan ve Meriç Başaran’ın; müvekkil, Cem Karaca, Toto Karaca ve Semra Uçbay’a (Cem Karaca’nın ilk ve dördüncü eski eşi) karşı cepheleşmesi.

Müvekkilin kişilik hakları tehlike altındadır.

Müvekkil, merhum Cem Karaca’nın hayatının anlatımı ve aktarımında doğru bilgi akışını sağlayabilecek en önemli kaynaktır.

Müvekkil, merhum Cem Karaca’nın eşi ve menajeri olmasının yanı sıra, merhumun muvekkile tüm hayatını anlatıp yazdıracak ve de sınırsız vekaletler vererek merhumun kendisini temsile müvekkili tek yetkili kılacak kadar yakını olarak hayatında yer aldığından ve yasal mirasçısı sıfatını haiz müvekkilden merhumun hayatına ilişkin detayları anlatma yetkisinin gasp edilmesi anlamına gelecektir.

Dava konusu sinema filmi için müvekkilden izin alınmaması başlı başına bir kişilik hakkı ihlalidir.

Haber Merkezi