Çanakkale’deki orman yangınında 1251 kişi tahliye edildi

Çanakkale’nin Kayadere köyündeki ormanlık alanda belirlenemeyen nedenle çıkan yangına müdahale devam ediyor. Hızla başka bölgelere de sıçrayan yangında birçok köyün tahliyesine karar verildi.

Çanakkale’deki orman yangınında 1251 kişi tahliye edildi
Yayınlama: 23.08.2023
A+
A-

Çanakkale’nin merkeze bağlı Kayadere köyü yakınındaki ormanlık alanda 22 Ağustos’ta henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, 30 hava aracının da müdahalesine rağmen devam ediyor.

Çanakkale Valiliği’nin açıklamasına göre yangın rüzgarın da etkisiyle büyüme eğilimi gösterirken, Kayadere köyünden vatandaşların tahliyesi için jandarma ekipleri gözetiminde çalışma yürütüldü.

Tahliye işlemleri için Kayadere’nin yanısıra Ulupınar ve Belen köyleri ile Damyeri mevkisinin tedbir amaçlı boşaltılmasının ardından Yağcılar, Aşağıokçular, Kalabaklı, Kızılcaören ve Taşlıtarla köylerinin de tahliye edilmesine karar verildi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bölgedeki dokuz köyde 337 hane ve 1251 kişinin tedbir amaçlı tahliye edildiğini bildirdi.

Yerlikaya, ayırca Twitter paylaşımında şunları yazdı:

“Sarıcaeli Köyü Yaşlı Bakım Evinden 72 vatandaşımız tahliye edilerek Terzioğlu KYK Yurduna yerleştirilmiştir. Çanakkale-Çan kara yolu tedbir amaçlı sivil araç trafiğine kapalıdır. Çanakkale Boğazı çift taraflı deniz ulaşımına kapanmıştır.”

Haber Merkezi