‘Çadır usulsüzlüğünde bakanlık kendini kurtarmaya çalışıyor’

Deprem bölgesinden alınıp Bursa’ya getirilen ve daha sonra deprem bölgesine geri gönderilen çadır usulsüzlüğü ile ilgili bakanlık soruşturma başlattı. Yeliz Toy’a göre soruşturmacı kurumun kendisi de olaydan sorumlu.

‘Çadır usulsüzlüğünde bakanlık kendini kurtarmaya çalışıyor’
Yayınlama: 10.03.2023
A+
A-

BURSA TANIK

Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim İş Bursa Şubesi Başkanı Yeliz Toy’un 7 Mart tarihinde yaptığı basın açıklamasında yer alan iddialara ilişkin soruşturma başlattığını duyurdu. Ayrıca Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür ile müdür yardımcısı, beş mühendis ile bir şef hakkında iki ayrı inceleme daha devam ediyor. Yeliz Toy’a göre görevden alınması gereken Serkan Gür, afet ve OHAL bölgesi olan Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atandı. Toy, ‘çadır usulsüzlüğü’ hakkında Bursa dışında 11 il daha olduğunu belirtti.

‘GÖRÜNDÜĞÜNDEN DAHA FAZLA YOLSUZLUK VAR’

Geçtiğimiz ay Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yetkililer hakkında açılan soruşturmalara bir yenisi daha eklendi. Deprem bölgesinden alınıp Bursa’ya getirildikten sonra üzerine logo basılarak deprem bölgesine geri gönderilen ‘çadır usulsüzlüğü’ kamuoyunda tepkiye neden oldu. Serkan Gür ve diğer yetkililer hakkında 2020 yılından bugüne kadar yapılan okul güçlendirmesi, yıkılan okullardaki geri dönüşüm malzemelerinin akıbeti ve bir takım okul ihaleleriyle ilgili ‘yolsuzluklar’ başka bir soruşturma olarak devam ediyor. Yeliz Toy, Eğitim İş olarak süreci takip ettiklerini belirtirken, okullar üzerinden yürütülen yolsuzluk ve usulsüzlüklerin boyutunun göründüğünden daha fazla olduğunu kaydetti.

‘CEZA DEĞİL ÖDÜL’

Toy, deprem bölgesinden alınıp Bursa’ya getirilen ve daha sonra deprem bölgesine geri gönderilen çadır ‘usulsüzlüğünde’ soruşturmacı kurum olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın da sorumlu olduğunu söyledi. Toy, bakanlığın sorumluluğu Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yükleyerek kendisini kurtarmaya çalıştığını sözlerine ekledi.

Çadır usulsüzlüğünün Bursa ile sınırlı olmadığını belirten Toy, birkaç gün önce görevden alındığı belirtilen Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür’ün aslında görevden alınmadığını, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine getirildiğini belirtti.

Toy, şöyle konuştu: “Serkan Gür, OHAL bölgesi olan Hatay’da neden göreve getirildi? Doğrudan temin sınırının 5 milyon TL olduğu afet ve OHAL bölgesinde bu bir yaptırım olamaz. Ödüllendirme yaptılar. Serkan Gür MEB’in Bursa’daki çadır skandalının paydaşı ve yürütücüsü olarak görev yapmış, bu suça da ortak olmuştur.”