Bursa’nın Nilüfer ilçesinde okul sorunu büyüyor: Devlet okulu eksikliği ve özel okul baskısı

Nilüfer ilçesinin 6 mahallesinde yaşayan yaklaşık 100 bin kişilik nüfusa karşın kamuya ait sadece altı okul bulunuyor. Mahalle sınırları içinde eğitim tesisi alanları olarak belirlenmiş arsalar olmasına rağmen Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu arsalara okul yapılmıyor. Okul talep eden mahalle muhtarlarına ‘sponsor” bulmaları söyleniyor.

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde okul sorunu büyüyor: Devlet okulu eksikliği ve özel okul baskısı
Yayınlama: 08.09.2023
A+
A-

BursaTanık Özel

Bursa’nın Nilüfer ilçesindeki eğitim sorunları büyümeye devam ediyor. İlçenin altı mahallesinde yaşayan yaklaşık 100 bin kişiye karşılık sadece altı devlet okulu bulunuyor. Ancak özel okul sayısı neredeyse 50’ye ulaşmış durumda. Bu durum, Nilüfer ilçesini Türkiye genelinde devlet okulu sayısının özel okul sayısını aştığı tek ilçe haline getiriyor.

Mahalle sınırları içinde eğitim tesisi alanlarına sahip olmalarına rağmen bu alanlarda okul yapılmıyor. Mahalle muhtarlarından okul yapılabilmesi için “sponsor bulun” talebi geliyor, ancak bu süreçte bazı hukuki anlaşmazlıklar yaşanıyor ve okullar inşa edilemiyor.

Bu sorunlar nedeniyle bölgedeki çocuklar, eğitim alabilmek için uzak mahallelere veya toplu taşıma araçlarıyla gitmek zorunda kalıyorlar. Bunun sonucunda sınıfların mevcudu artıyor ve öğrenciler daha zorlu bir öğrenme ortamında bulunuyorlar.

2023-2024 eğitim öğretimin döneminin açılmasına günler kala Bursa’da velilerin öğrencilerini kayıt yaptıracak okul bulamadığını dile getiren Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, geçmiş senelerde açılmadan önce okulların içindeki eksiklikleri anlattıklarını ancak bu sene öğrencilerin kayıt yaptıracak okul daha bulamadıklarını anlattı. Okulun içindeki eksikleri anlatmaya sıra gelmediğini ifade eden Toy, “Bursa’da hala öğrencilerin bir okula kayıt olamaması veya uzaktaki mahallelere gitmek zorunda kalması büyük bir çaresizliği ortaya koydu” dedi.HAZİNE VE BELEDİYE ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIĞIN CEZASINI ÇOCUKLAR ÇEKİYOR

Yaklaşık 15 bin nüfuslu Ertuğrul Mahallesi’nde hiç ilkokul olmadığını dile getiren Muhtar Gülten Üstünkaya, hazine ve belediye arasındaki anlaşmazlık nedeniyle okul yapılamadığını aktarıyor. Yaşanan anlaşmazlık sonucu mahallenin çocuklarının cezalandırıldığını söyleyen Üstünkaya, “Benim yerim, sponsorum da hazır ama yer davalık olduğu için Milli Eğitim izin vermiyor. Yıllardır sponsorumu vazgeçmesin diye ikna etmeye çalışıyorum. Eskiden köy okulunun olduğu, eğitime tahsis edilmiş bir arazi ama hazine ve belediye arasındaki bir meseleden dolayı davalık olan bir yer. Sponsorumuz olmasına rağmen en az 15 yıldır okulumuzu yapamıyoruz.” dedi.

“ETRAFIMIZ ÖZEL OKULLARLA SARILI”

On yaşındaki torununu evlerine çok uzak bir ilkokula yazdırmak zorunda kaldıklarını ifade eden Müzeyyen Esendal “Etrafımız özel okullarla sarılı ancak bizim özel okula çocuğumuzu gönderecek ekonomik durumumuz yok. Bir tane dahi devlet okulu olmadığı için torumuzu çok uzaktaki bir okula yazdırdık. Servis ücretleri zaten uçmuş durumda. Mecburen torunumu ben otobüsle okula getirip götüreceğim.” şeklinde konuştu.

“İKTİDAR KAMUSAL EĞİTİMDEN TAMAMEN ÇEKİLDİ”

Nilüfer’in fiilen özel okullar bölgesi ilan edildiğini dile getiren Veli-Der Bursa Şube Başkanı Barış Dinga, İktidarın kendince sosyo-ekonomik durumunun buna uygun olduğunu düşündüğü bölgelerde kamusal eğitimden tamamen çekildiğini ifade etti.

İktidarın eğitim politikalarındaki temel amacın dinselleşmeyle birlikte, eğitimi özelleştirme olduğunun altını çizen Dinga, “İktidar burada yaşayan insanların çocuklarını özel okula göndermeye mecbur bırakıyor. Bu bölgede çocuğunu gönderecek kamusal okul bulamayan yurttaşın iki seçeneği kalıyor. Ya uzak bir bölgeye servisle öğrencisini gönderecek yada bölgede bulunan çok sayıda özel okuldan birisine çocuğunun kaydını alacak. Pek çok insanımız yaşadığımız ekonomik kriz içerisinde böyle bir imkana sahip değil. Dolayısıyla herkes için tek bir çıkış noktası var, hep beraber tüm bu verilerin örgütlü bir şekilde, bilinçli bir şekilde bir araya gelerek okullarına sahip çıkması.” dedi.