Bursa’daki memurların AK Parti mitingine katılımının zorunlu tutulmasına CHP’den tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa mitingine kamu çalışanlarının katılımının zorunlu tutulmasına CHP Bursa İl başkanı Av. Turgut Özkan tepki gösterdi.

Bursa’daki memurların AK Parti mitingine katılımının zorunlu tutulmasına CHP’den tepki
Yayınlama: 20.01.2023
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cumartesi günü bir dizi açılış gerçekleştirmek üzere Bursa’ya gelecek. Erdoğan’ın mitingi öncesi Bursa Valiliği’nden kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen yazıda, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 21 Ocak 2023 Cumartesi günü saat 13.00’de Gökdere Meydanında gerçekleştireceği ilimizde tamamlanan yatırımların açılış törenine gerekli katılımın sağlanması hususunda bilgi ve gereğini önemle rica ederim” ifadelerine yer verildi.

Kamu çalışanlarına yönelik mitinge katılım zorunluluğuna CHP Bursa İl Başkanı Av. Turgut Özkan Tepki gösterdi.

Hafta sonu gerçekleştirilecek mitingin mesai saatleri dışında olduğunu ve bunun kamu çalışanları için angarya olarak tanımlandığını ifade eden Özkan şunları söyledi:

“Bilindiği gibi AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, birtakım açılışlar yapmak üzere cumartesi günü Bursa’ya geliyor. Bu mitinge bursa valiliği tüm kamu kurum ve kuruluş çalışanlarını katılımını zorunlu kıldı. Bu tamamen hukuksuz bir uygulamadır. Mitingin cumartesi odluğu düşünülürse mesai dışı bir çalışma olacağı için en hafif deyimiyle angaryadır. Mitinge katılmayan memurlar hakkında eğer işlem yapılırsa bunun takipçisi olacağız. Üçüncü dünya ülkelerinde bile olmayan, demokrasinin ‘d’sine bile sahip olmayan ülkelerde bile olmayan uygulama nedeniyle halkımızın, memurlarımızın bu angaryaya maruz kalmasını şiddetle kınıyoruz. Tüm vatandaşlarımızın huzurlu ve refah içinde, demokrasiyle yaşayacağı bir Türkiye vaat ediyoruz.”

Haber Merkezi