Bursa’daki ekmek zammına Tüketiciler Derneği Başkanı’ndan tepki

Bursa’da 210 gram ekmeğin yüzde 50 zamla 7,5 liraya satılma kararına tepki gösteren Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, yapılan zamlara karşı BESAŞ’ın ekmek üretimini ve üretim alanlarının artırmasının gerektiğini söyledi.

Bursa’daki ekmek zammına Tüketiciler Derneği Başkanı’ndan tepki
Yayınlama: 14.07.2023
A+
A-

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, son 1 ayda ekmeğe yapılan yüzde 50 zamla Bursa’nın en pahalı ekmek tüketen iller arasında yer aldığını söyledi. Fırıncıların 210 gram ekmeği 7,50 liradan satmaya karar verdiğini ifade eden Başkan Yılmaz, “Bizler ekmekle karnını doyuran bir ülkeyiz. Ekmek yemeden karnımız doymamaktadır. Ekmek tüketicinin en hayati gıdası ve günlük enerjisidir. Bu sebeple yüzde 50 zam kabul edilebilir bir zam değildir.” dedi.

Yurttaşların sofraya enflasyon canavarı ile oturduğunu ve canavarın sofrayı silip süpürdüğünü kaydeden Yılmaz, yurttaşa ise sadece ekmek kaldığını söyledi.

YURTTAŞIN EN AZ BİN LİRASI EKMEĞE GİDİYOR

4 kişilik ailenin günde asgari bir ekmek tüketmesi halinde gelirinin yaklaşık bin lirasını sadece ekmeğe vereceğini ifade eden Yılmaz, Tüketicinin gıda, kira, eğitim gibi zorunlu giderlerini mevcut geliriyle karşılaması mümkün değildir. Bir ekmeğin 7,50 liraya tüketilmesi tüketicinin bütçesini son derece olumsuz etkilemektedir” şeklinde konuştu.

BESAŞE KMEK ÜRETİMİ ARTMALI

Ekmek zammında nihai kararı Bursa Valiliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından verileceğini belirten Başkan Yılmaz, “Bu zam kararını Bursa Valisi Yakup Canbolat, yetkisini tüketicinin lehine kullanacağını inanıyoruz. Bu zor dönemde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın BESAŞ ekmek üretiminin artırmasını bekliyoruz. Gerekirse yeni ekmek fabrikalarını açmasını istiyoruz. Sosyal devlet anlayışına ihtiyacımız bulunmaktadır. Toprak Mahsulleri Ofisi teşviki uygulanırken ekmeği ucuz yemedik. Teşviğin kalkması da fırıncılara yüzde 50 zam hakkını vermez. Ekmeğimize dokunmayın, zamla tadını kaçırmayın diyoruz” ifadelerini kullandı.

İHA