Bursa’da yangınlarla mücadele için jandarma denetimleri sıklaştırıldı

Bursa’da Kestel İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ormanlık alanlarda denetimlerini artırdı.

Bursa’da yangınlarla mücadele için jandarma denetimleri sıklaştırıldı
Yayınlama: 22.07.2023
A+
A-

Bursa Valiliği, orman yangınlarının önüne geçilmesi amacıyla ormanlık alanlarda 20 Temmuz-30 Eylül tarihleri arasından ateş yakılmasını yasakladı.

Yasaklar kapsamında Kestel İlçe Jandarma Komutanlığı denetimlerini sıklaştırdı. Ekipler hafta sonunun gelmesiyle birlikte, piknikçilerin yoğunlukta olduğu bölgelerde denetimlerini sürdürüyor.

Orman yangınlarının önüne geçebilmek için yapılan denetimler havadan dron ile de yapılıyor. Jandarma ekipleri piknik yapan vatandaşlara ateş yakmamaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

30 EYLÜL’E KADAR ORMANLARDA ATEŞ YAKMAK YASAK

Bursa Valiliği, 11 Mayıs 2023 tarihinde ormanlara 4 kilometre mesafedeki yerler ile köylerde anız ve benzeri bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştı. 15 Haziran 2023 tarihinde alınan başka bir karar ise, piknik mesire alanlarında, 30 Eylül 2023 tarihine kadar saat 20.00 ile 08.00 arasında mangal, semaver, ateş ve kontrollü ateş yakılması yasaklanmıştı.

19 Temmuz’da yapılan açıklamada ise Bursa ili genelinde bulunan bütün orman alanlarına giriş ve çıkışlar ile Uludağ Milli Parkı da dahil bütün orman parklarında mangal, semaver ve ateşli piknik yapılması 30 Eylül 2023 tarihine kadar saat aralığı olmaksızın yasaklandığı duyuruldu. 

İHA