Bursa’da sahte belgeyle engelli raporu çıkaranlar yakalandı: Aralarında kamu görevlileri de var

Bursa’da sahte belgeyle engelli raporu çıkartan 9 kişi, polisin takibi sonucu yakalandı. Şüphelilerin içinde kamu görevlilerinin de olduğu öğrenildi.

Bursa’da sahte belgeyle engelli raporu çıkaranlar yakalandı: Aralarında kamu görevlileri de var
Yayınlama: 28.07.2023
A+
A-

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sağlam ya da engelli oranı düşük şahısların usulsüz şekilde yüksek oranlı engelli raporu aldıklarına dair ihbar aldı. İhbarı değerlendiren polisler, ‘nitelikli dolandırıcılık ve rüşvet’ suçlarından çalışma başlattı. Kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 9 şüphelinin, sahte engelli raporu çıkarılmasını sağlayarak, malulen emeklilik, araç alımında ÖTV muafiyeti, ücretsiz ulaşım kartı ve evde bakım ücreti gibi engellilere tanınan haklardan yararlanarak kamuyu zarara uğrattıkları tespit edildi. Ayrıca, şahısların rapor alma vaadiyle çok sayıda vatandaştan da para alarak dolandırdığı anlaşıldı.

Şüphelilerin sahte engelli raporu alınacak kişiler adına hastanelerden randevu aldıkları, tahlil ve doktor muayenelerine girmeden önce şüpheliler tarafından yönlendirilerek sahte raporlar alındığı, eski sağlık kurullarında düşük çıkan engelli raporlarının şüpheli şahıslarca usulsüz işlemler ile yükseltilerek malulen emekli edildikleri polis tarafından belirlendi.

Polis, dolandırıcıları yakalamak için teknik ve fiziki takip başlattı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri yaptıkları operasyonda C.K. (48), H.Y. (42), Ş.Ö. (38), F.V. (39), Y.Ş. (47), A.O. (48), H.T.Y. (44), A.O.Y. (44) ve H.M. (59) isimli şahısları kıskıvrak yakalayarak gözaltına aldı. Şüphelilerin evlerindeki aramalarda birçok doktora ait sahte kaşe, çok sayıda muayene evrakları ve başka kişilere ait sağlık kurulu raporları ile sahte belgeler ele geçirildi.
Adliyeye sevk edilen şahısların işlemleri sürüyor.

İHA