Bursa’da özel okullar yüzde 65 zammı az buldu: Ulaşım ve yemek masraflarına fahiş zam

Özel okullar için 2023 yılı için yapılacak zammın yüzde 65 olarak duyurulması sonrası özel okullar yemek, ulaşım, kırtasiye gibi giderlere fahiş zamlar yapmaya başladı.

Bursa’da özel okullar yüzde 65 zammı az buldu: Ulaşım ve yemek masraflarına fahiş zam
Yayınlama: 19.01.2023
A+
A-

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ocak ayının başında yaptığı açıklamayla 2023 yılında özel okullara yapılacak zam oranının yüzde 65 olduğunu söyledi.

Getirilen sınır nedeniyle okul fiyatlarında yüzde 65 üzerine çıkamayan okullar, diğer harcama kalemlerine fahiş zamlar yaparak aradaki farkı bu şekilde kapatmaya başladı. Yapılan zamlarla beraber yemek, servis, kıyafet ve kitap fiyatları neredeyse 3 kat zamlandı.

Yapılan fahiş zamla, özel okul velilerini isyan ettirdi. Bursa’daki özel bir okulda iki çocuklarının okuduğunu söyleyen aile,  “Geçen sene yemek ve eğitim için 65 bin lira ödedik. Bu sene 189 bin lira oldu. Eğitimden yapamadıkları zammı yemek ve servisten yapıyorlar” diye konuştu.

BİR YIL İÇİNDE FİYATLAR 3’E KATLANDI

Başka bir aile ise yaptıkları araştırmanın bilgilerini şöyle özetledi:

“Anaokulu için verdikleri ortalama fiyat eğitim ve kırtasiye ortalama 100 bin lira civarındadır. Daha üstü fiyat veren okul da var. Şu an içinde bulunduğumuz yıla ortalama 30 ile 50 bin civarında kayıt yapılmışken, önümüzdeki yıl 100 bin liranın üzerinde ödeme yapılması korkunç bir durumdur. Ayrıca sözleşme harici enflasyona ve asgari ücrete dayalı ara zam da yapıyorlar. 4 Şubat’a kadar kayıt için zaman biçip, daha 4 Şubat gelmeden kırtasiye masrafına 2 bin lira zam yaptılar. ‘Kırtasiye masrafları dolarla alındığı için gün geçtikçe fiyat artıyormuş’ diye de açıklamada bulunuyorlar.”

Bursa’da faaliyet gösteren özel okulların geçen yıl ile bu yıl arasındaki fiyat değişimleri ise aradaki büyük farkı ortaya koydu.

Buna göre bir özel okulda 3. sınıflar için geçen sene 32 bin iken, bu sene 4’üncü sınıf için 75 bin lira istendi.

Başka bir okulun Kestel’de bulunan şubesinde 17 bin lira olan fiyat 53 bin liraya çıktı. Bu fiyat merkez şubelerde 70-75 bin liraya kadar çıkıyor.

ÖZEL OKULLARIN TALEPLERİ HUKUKA AYKIRI

Mustafakemalpaşa’da bir özel okulda çocuklarını okutan aile geçtiğimiz yıl yemek dahil 15 bin 500 TL ödediklerini, bu yıl ise yüzde 65 zamma ek olarak 20 bin TL de yemek ücreti ödenmesi istendiğini dile getirdi.

Sosyal medyada ve internetteki şikayet kanallarında buna benzer yüzlerce şikayetin olduğunu belirten Bursa Tüketiciler Derneği (BTD) Başkanı Sıtkı Yılmaz, son aylarda sıkça özel okulların velilerden ek ücret talebi konusunda şikayetler geldiğini belirterek, “Özel okullar eğitim-öğretim yılının 10 ay öncesinden kayıt açar. Öğrenci velileri de artan maliyetlerden etkilenmemek için indirimli fiyatlardan yararlanmak için çocuklarını özel okullara kaydeder. Ancak kayıttan 10 ay sonra peşin eğitim-öğretim ücretlerini ödemelerine rağmen okul yöneticileri gerek eğitim öğretim ücreti adı altında, okul kıyafetleri, servis ücretleri, yemek masrafları üzerinden ek ücret talep ediyor. Sözleşmeye aykırı yapılan bu taleplerin hukuka uygun olmadığını ve tüketicinin hakkının korunması hakkındaki kanunun 4’üncü maddesinin 2’nci fıkrasına da aykırı olduğunu bilhassa belirtmek istiyoruz. Taraflar sözleşmenin gerekliliğini yerine getirmek zorundadır” dedi.

İHA