Bursa’da organları bağışlanan 8 yaşındaki çocuk, 5 çocuğa umut oldu

Bursa’da geçirdiği kaza sonrası tedavisine devam edilirken beyin ölümü gerçekleşen 8 yaşındaki çocuğun organları, başka hastalara umut oldu.

Bursa’da organları bağışlanan 8 yaşındaki çocuk, 5 çocuğa umut oldu
Yayınlama: 21.06.2023
A+
A-

7 Haziran tarihinde trafik kazasında yaralanan ve ve tedavisine Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde  devam edilen 8 yaşındaki R.M.D, doktorların bütün çabasına rağmen kurtarılamadı.

Beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine hastane organ nakil koordinatörleri hastanın ailesi ile görüşerek, organ bağışı hakkında bilgi verdi. Ailenin onay vermesi sonucu durum Sağlık Bakanlığı’na bildirilerek, nakil olacak hastaların belirlenmesine başlandı.

8 YAŞINDAKİ ÇOCUK 5 ÇOCUĞA UMUT OLDU

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı operasyonla hayatını kaybeden çocuğun böbrekleri Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bekleme listesinde kayıtlı olan 13 ve 14 yaşındaki 2 kız çocuğuna, karaciğeri ise İstanbul’daki özel bir hastanede acil bekleme listesinde kayıtlı olan 3 yaşındaki erkek çocuğa nakledildi. Çocuğun korneaları ise 2 çocuk hastanın yeniden görmesini sağlayacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, organ bağışının son derece onurlu ve kutsal bir davranış olduğunu belirtti. Yavrusunu kaybetmenin acısını bir kenara bırakıp, merhumun organlarını bağışlayan aileye teşekkür eden Dr. Yavuzyılmaz, “Ailemizin bağışladığı organlar sayesinde organ bekleyen 3 çocuğumuz yaşama tutunacak. Korneaları ile de iki çocuğumuz ışığa kavuşacak. Merhum evladımız için de Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

İHA