Bursa’da öğrenci ve öğretmeni olmayan devlet okuluna müdür atandı

Bursa’da öğrencisi ve öğretmeni olmayan imam hatip okulunda MEB müdür görevlendirmiş. Eğitimciler, bir yıldır boş olan okulun acilen ihtiyaç dahilinde kullanılmasını istiyor.

Bursa’da öğrenci ve öğretmeni olmayan devlet okuluna müdür atandı
Yayınlama: 24.05.2024
A+
A-

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bir devlet okulu öğrencisiz kalmasına rağmen müdür ataması yapıldı. Öğrencisi olmayan okula müdür ataması yapılmasına Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy tepki gösterdi. Toy, öğrencisi olmayan imam hatip okulunda son bir yıldır ne öğretmen ne de öğrenci olmadığını belirtti. Toy, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okula müdür görevlendirerek maaş ödediğini söyledi.

5 BİN DERSLİK İHTİYACI VARKEN BOŞ OKULA MÜDÜR ATANDI

Öğrencisiz ve öğretmensiz okula müdür atamasını duyuran Eğitim İş Bursa Şubesi, Bursa’da çok sayıda öğretmen ve okul yöneticisi olan okul olduğunu söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Yeliz Toy ise “Bursa’da bir okul müdürünün 1 yıl boyunca boş okulda yöneticiliğe devam etmesi izah edilemez. Bu okul özelinde yaşanan durum, ülke genelinin küçük bir örneğidir” diye konuştu.

Bursa ‘nın Türkiye’ de en çok derslik ihtiyacı olan iller arasında olduğunu sözlerine ekleyen Toy, şöyle konuştu: “Kalabalık sınıflar nedeniyle acil 5 bin derslik ihtiyacı olduğu gerçeği ortadayken bir okul binasının boş olarak bekletilmesi açık bir şekilde kamu kaynaklarını verimsiz harcamak ve görevi kötüye kullanmaktır. Bir yandan sözde tasarruf tedbirleri açıklanırken diğer yandan kamu binalarında ve kamu görevlilerinde yaşanan bu israf büyük bir çelişkidir. Tercih edilmediği halde boş bir şekilde öğrenci bekleyen bu imam hatip binası acilen dönüştürülerek okul bekleyen öğrencilerin kullanımına açılmalıdır.”

‘AYNI DURUMDA KAÇ OKUL BULUNUYOR?’

Yeliz Toy, cevaplandırılması talebiyle yetkililere de seslendi. Toy’un cevap aradığı sorular ise şöyle: “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetlerinin yıllardır devletin bütün olanaklarını sunduğu, Milli Eğitim Bakanlığı eliyle açılan kaç tane ‘öğrencisiz’ imam hatip okulu vardır? Bunların kaçında ‘yalnızca idari kadro’ görevlendirmesi bulunmaktadır? Normal şartlarda öğrencisi ve öğretmeni bulunmadığı için kapatılacak olan bir okul, ‘imam hatip’ okulu olduğu için mi kapatılmamaktadır?”

Haber Merkezi