Bursa’da muhtardan skandal uygulama: Kadın ile erkeğin birlikte eğlenmesini yasakladı

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı bağlı Karaağız Mahallesi’nde köyde düğün, kına ve asker uğurlama eğlencesinde, kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesi, ‘dinen uygun değil’ denilerek muhtarlık ve köy derneğinin imzasıyla yasaklandığı iddia edildi.

Bursa’da muhtardan skandal uygulama: Kadın ile erkeğin birlikte eğlenmesini yasakladı
Yayınlama: 02.07.2023
A+
A-

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı köylerden olan Karaağız Mahallesi Muhtarlığı ve Karaağız Yardımlaşma Derneği, kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesinin yasaklandığı iddia edildi. Köyde düğün, kına ve asker uğurlama eğlencesinde, kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesinin, ‘dinen uygun değil’ denilerek muhtarlık ve köy derneğinin imzasıyla yasaklandığı iddia edildi.

KADINLARA 2 SAATLİK EĞLENME SÜRESİ 

Cumhuriyet’in haberine göre, söz konusu iddiaların odağındaki Karaağız Mahallesi Muhtarı Arif Yılmaz, “Düğünlerde ve kınalarda yabancı yerlerden gelen insanlar olduğu için kadınlar rahatsız oluyor. Buna engel olabilmek için köy heyetiyle birlikte böyle bir karar aldık. Düğünlerde yalnızca kadınların eğlenmesi için 2 saatlik bir süre ayrılacak” dedi.

‘KADINLAR RAHATSIZ OLDU, O YÜZDEN BU KARARI ALDIK’

Dilekçede yer alan ‘dinen uygun değildir’ kısmına ilişkin de konuşan Yılmaz, “Ben dinen eşimin ve kızımın yabancı erkeklerle aynı yerde oyun oynamasını uygun görmüyorum. Kadınların rahatsız olduğu birçok olay yaşadık. Bu nedenle böyle bir karar aldık” dedi.

Haber Merkezi